19. 06. 2020 09:02 , článok bol aktualizovaný 19. 06. 2020 16:38 | PEZINOK/kk

Megaproces pokračoval 18. dňom: Kočner a Zsuzsová po mesiacoch predstavili svoju obhajobu

Obžalovaní konečne spontánne vypovedali.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pred Špecializovaným trestným súdom pokračovalo osemnástym dňom hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pokračoval výsluch Mariana Kočnera a k slovu sa dostala aj Alena Zsuzsová.

Obaja odmietli vinu, ktorá je im kladená v obžalobe. Kočner sa väčšinou venoval Petrovi Tóthovi, ktorý v procese vystupuje ako svedok. Práve Tóth odovzdal polícii Kočnerove mobily a USB kľúče.

Kočner vyhlásil, že Tóth sa chcel vrátiť do SIS a nepovažuje ho za blízkeho priateľa. Všetky informácie o novinároch, ktoré zbieral mal vraj "pod palcom" práve Tóth. Kočner sa o ne nikdy nezaujímal a aj obsah portálu Na pranieri vymýšľal najmä Tóth.

Na otázku, prečo zastavil sledovacie komando deň pred vraždou, nevedel obžalovaný odpoveď.

Nasledovala spontánna výpoveď Aleny Zsuzsovej. Spochybňovala najmä Zoltána Andruskóoa, ktorý označil Zsuzsovú a Kočnera za objednávateľov vraždy. Andruskó si už odpykáva 15-ročný trest za sprostredkovanie vraždy.

Zsuzsová tiež spochynila to, že by Tomáš Szabó ako bývalý policajt spáchal úkladnú vraždu spôsobom, že ho zachytili kamery a iné zariadenia. Dodala, že ak by naozaj mala kontakty na mafiánov, neobjednala by si vraždu u takého "truľa", akým je Andruskó.

Pojednávanie bude pokračovať 29.júna, 20. a 23.júla.

Čítajte tiež: Marian Kočner vypovedal pred súdom: Vraždu som si neobjednal, Kuciak ma neohrozoval.

Kočner, Zsuzsová a aj Tomáš Szabó stále odmietajú vinu. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

 

ONLINE:

16.29 - ONLINE sme ukončili.

16.28 - Súd odročil pojednávanie na 29.júna, 20. a 23.júla.

16.25 - Roman Kvasnica navrhol, aby sa oboznámili s komunikáciou Kočnera s dcérami a Miriam Hatinovou. Chce tiež vypočuť si rozhvovor so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom, s ktorým sa rozprával o "od*ebaní čuráka."

16.02 - Skončila sa spontánna výpoveď Zsuzsovej. Nasledovať by mali otázky na Zsuzsovú, ale senát zatiaľ rieši dôkazy, ktoré chcú prokurátori vykonať.

15.43 - Zsuzsová odmieta, že si u Andruskóoa objednala vraždu. "Keby bola pravda, že mám mafiánskych kamarátov, ako to tvrdí Andruskó, tak si nikdy neobjednám vraždu u takého truľa ako je on," vyhlásila Zsuzsová.

15.41 - Zsuzsová je obvinená aj z objednávky vraždy primátora Hurbanova. Aj o tom vypovedal Andruskó. Odmieta aj túto spojitosť. Tiež dodala, že polroka pred zadržaním sa s Kočnerom stretla 27-krát.

15.35 - Po prestávke pokračuje Zsuzsovej výpoveď. Hovorí, že neexistuje dôkaz, že sa po vražde stretla s Andruskóom, kedy podľa neho malo dôjsť k výmene peňazí, teda odmeny za vykonanú vraždu.

14.36 - Zsuzsová hovorí, že vražda, ako je opísaná v obžalobe, sa nemohla stať. Podľa nej by Tomáš Szabó ako bývalý policajt neurobil také chyby, aby ho na ceste do Veľkej Mače zachytili kamery a iné zariadenia.

Dodala, že Szabó vo výpovedi uviedol, že ju ani Kočnera nepozná. Podľa nej to potvrdzuje jej verziu, že si vraždu neobjednala.

14.28 - Výsluch Kočnera sa skončil. Vypovedať by mala Alena Zsuzsová.

14.24 - Otázky kladie prokurátor Juraj Novocký. Chce, aby priblížil vzťah s Tóthom. Kočner hovorí, že by musel použiť nie pekný žargón. Tóth je podľa neho spravodajský dôstojník.

 Nie je však jasné, kedy Kočner nadobudol tento názor o Tóthovi. Aj po zadržaní mu očividne dôveroval a cez Tótha sa snažil dostať z väzby motáky a práve Tóth disponoval Kočnerovými mobilmi a prístupmi k bankovým účtom.

14.07 - "Pán Kuciak, mne je ľúto, čo sa stalo vášmu synovi," vyhlásil Kočner. Dodal, že on si to s novinárom chcel vždy slovne rozdať "face to face".

14.06 - Kočnerovi položila otázku aj mama Martiny Zlatica Kušnírová. Spýtala sa, prečo vynadal Kuciakovi. Odpovedal, že mali potýčku len raz na tlačovej besede.

Osemnásty deň pojednávania.
Osemnásty deň pojednávania. Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

14.05 - Kočner nevidí dôvod, aby nahradil škody pozostalým obetí. Stále odmieta vinu.

13.52 - Kočner daroval Zsuzsovej 30-tisíc eur. Vraj len pre prípad, že by sa mu niečo stalo. Neplánovala ich minúť.

13.48 - Kočner povedal, že Zsuzsová nikdy nebola jeho zamestnankyňou. Sudkyňa mu ale pripomenula správu z Threemy, kde Zsuzsovej napísal, že "aj ona dostáva výplatu načas a pravidelne". Kočner reaguje, že jej posielal peniaze len v súvislosti s dcérou a ak išli na dovolenku. Nazval to výplatou.

13.46 - Kočner hovorí, že ľuďom, ktorí zbierali podpisy dával od 50 centov do 1,50 eura. Zsuzsovej mohol vyplatiť až do 10-tisíc eur. Tóthovi vraj dal do ruky štyritisíc eur ešte na začiatku, keď spustili všetky aktivity.

13.44 - Prokurátor ukončil výsluch a otázky kladie predsedníčka senátu Ružena Sabová. Zaujíma sa o aktivity okolo politickej strany Cieľ. Pýta sa, kto a kedy vyvíjal v tejto súvislosti aktivity.

13.32 - Kočner priznáva, že po zadržaní kázal Tóthovi, aby sa spojil so Zsuzsovou. Vraj chcel, aby mu posielala predpovede od veštice.

13.23 - Prokurátor Turan sa Kočnera pýta na stretnutie so Zsuzsovou po vražde. Odpovedá, že sa stretli buď v Báči, alebo v bratislavskom Auparku. Presne si to vraj nepamätá. Hovorí, že Zsuzsová chodila do Bratislavy často a ich stretnutia neboli tajomstvom.

13.19 - Pokračuje výsluch Kočnera.

12.07 - Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku.

12.01 - Kočner nevie odpovedať na otázku, prečo napísal Tóthovi deň pred vraždou, že zastavuje činnosť sledovacieho komanda. Podľa neho je to dôkaz, že Threema je dopĺňaná a neúplná.

11.42 - Kočner hovorí, že nevedel, koľko ľudí pracovalo pre Tótha. Vie len to, že im hovoril, že pracujú pre SIS. Tóth nazýval tajnú službu "firma". Vyhlásil, že správy v Threeme boli dopĺňané, pretože nikdy nenapísal nikomu správu s informáciou, kde býva Kuciak.

11.36 - Na zháňanie informácií o novinároch dal Kočner 10 až 12-tisíc eur. Tótha platil v hotovosti. Išlo o obdobie od augusta 2017 do konca roka. Vraj nikdy nemal osobne k dispozícii informácie, vždy nimi disponoval len Tóth. Len raz vraj videl video novinára Kordu, ktorého sledovalo "Tóthovo komando".

Osemnásty deň pojednávania.
Osemnásty deň pojednávania. Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

11.31 - "Tóthov celoživotný sen bolo vrátiť sa do SIS," vyhlásil Kočner.

11.19 - Kočner povedal, že stránku LipšicovoStádo robil Peter Tóth. Išlo o stránku, kde boli zverejnené súkromné správy medzi Gáborom Grendelom a niektorými novinármi. Dodal, že nikdy nezisťoval informácie o rodine Jána Kuciaka, hoci sa mu tým v telefonáte vyhrážal, vraj mu to povedal len v afekte. Jozef Kuciak pokrútil hlavou.

11.10 - Zsuzsová bola podľa Kočnera správkyňou portálu Na pranieri. Išlo o portál, v ktorom sa Kočner venoval slovenským novinárom. Zisťoval o nich aj súkromné informácie a zverejňoval ich vo videách. Zsuzsová vraj odpovedala na správy divákov. Obsah vyberal hlavne Peter Tóth. 99 percent obsahu vyberal práve Tóth.

11.02 - V období zberu podpisov posielal Kočner tisíc eur mesačne na účet Zsuzsovej dcéry. Osobitne jej prispieval aj na narodeniny či na dovolenky.

10.57 - Bližšie začali spolupracovať, keď sa rozhodol založiť politickú stranu. Zsuzsová mala pre neho zbierať podpisy ľudí.

Alena Zsuzsová na piatkovom pojednávaní.
Alena Zsuzsová na piatkovom pojednávaní. Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

10.54 - Kočner dodáva, že Zsuzsová mu ponúkla prácu prekladateľky, lebo vie perfektne po maďarsky a po taliansky. Povedala, že sa venuje aj zháňaniu pozemkov a nehnuteľností a chcela si u neho zarobiť.

Kočner hovorí, že podobných žiadostí dostával od ľudí veľa a Zsuzsovej chcel pomôcť. Dal jej preložiť nepodstatnú zmluvu do taliančiny, aby jej mohol zaplatiť.

10.52 - Otázky kladie prokurátor Vladimír Turan. Pýta sa Kočnera, ako sa spoznal so Zsuzsovou. Ten opisuje, že mu raz napísala email, že je matka samoživiteľka a rieši poistnú udalosť. Žiadala ho o pomoc. Jemu jej bolo ľúto, tak sa jej rozhodol pomáhať. Občas boli v sporadickom smskovom kontakte. Prvýkrát sa stretli až po troch až štyroch rokoch.

10.27 - Kočner urobil mapu Andruskoóvých pohybov deň po vražde na základe faktov a dôkazov. Rozdal ju aj senátu. Hovorí o jeho kontaktoch s Lászloom Krecsikom, od ktorého kupoval zbraň.

10.24 - Kočner znova spochybňuje výpoveď Zoltána Andruskóa. Hovorí, že neexistuje dôkaz, že dal Zsuzsovej peniaze za vraždu a ani doplatok.

10.19 - Kočner znova zopakoval, že na vraždu nemal motív. Motív, ktorý je uvedený v obžalobe je podľa neho nereálny.

10.17 - Novinári sa vrátili do pojednávacej miestnosti. Pokračuje výsluch Kočnera.

9.50 - Senát vylúčil verejnosť. Oboznamuje sa s bankovým účtom Zsuzsovej dcéry.

9.47 - Zsuzsová sa vyjadruje k správam. Hovorí, že si písali o Kuciakovi, pretože médiá Kočnera hneď spájali s vraždou. Dodala, že verí veštbám, hoci sa z toho ľudia smejú. Vyhlásila, že Tóth robil podrazy a pracoval pre dve strany.

9.44 - V Threeme si písali aj o veštici. Kočnerovi vraj predpovedala, že ho niekto podrazí. Špekulovali, či to bol Ellul alebo Peter Tóth.

9.31 - Prvého marca Zsuzsová Kočnerovi písali, ako ho má rada ona aj jej dcéra a nikdy mu nezabudne, ako jej pomáha. Písali si aj o jeho bývalom zaťovi Christianovi Ellulovi z Malty. Kočner s ním mal spoločný biznis, no podľa Threemy nedopadol podľa jeho predstáv.

9.25 - Dňa 28. februára 2018, teda krátko po vražde si písali o situácii vo vláde. Rozoberali Roberta Fica, Martina Glváča či Luciu Žitňanskú. Špekulovali o páde vlády.

9.14 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová číta správy z Threemy medzi Kočnerom a Zsuzsovou. Písali si o poslednom článku Jána Kuciaka, ktorý bol o talianskej mafii na Slovensku.

Čítajte tiež: Prečítajte si posledný článok, na ktorom pracoval zavraždený novinár Ján Kuciak

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?