24. 06. 2020 11:08 , článok bol aktualizovaný 24. 06. 2020 19:34 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg

Pavla Vorobjova vypočúvali niekoľko hodín pre hromadné lustrácie

Je obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Pavol Vorobjov.
Pavol Vorobjov. Foto: TV Markíza

Bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Pavla Vorobjova zadržali v stredu (24. 6.) ráno príslušníci Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra a predviedli ho na výsluch.

Strávil na ňom niekoľko hodín, ale neprepustili ho. Krátko pred 14.30 h ho odviezli policajným autom do cely predbežného zadržania. Výsluch bude pokračovať vo štvrtok.

Je obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Týka sa to hromadných 28 lustrácií novinárov, ako aj lustrovania ďaľších 140 ľudí.

 

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vníma zadržanie Pavla V. ako prirodzený vývoj vyšetrovania. Je rád, že sa to takto posunulo vpred. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády.

Mikulec verí, že už boli prijaté opatrenia, aby nedochádzalo v budúcnosti k ďalším lustráciám. Nevedel však konkretizovať, o aké konkrétne opatrenia ide. "Boli prijaté mnohé opatrenia k tomu, aby tie lustrácie nemohli byť robené len tak svojvoľne a aby ich niekto nemohol vykonávať spôsobom, akým to robil Pavol V.," podotkol minister.

Vorobjov je v zbore vyše 15 rokov, teraz je postavený mimo službu. Najskôr pracoval v Bratislave na poriadkovej polícii, neskôr prestúpil do Nitry. Robil tam aj na kriminálke. Do Národnej kriminálnej agentúry - protizločineckej jednotky prešiel v apríli 2016. Robil operatívca. Po pár mesiacoch ho riaditeľ NAKA Peter Hraško ustanovil za riaditeľa odboru podpory riadenia. No a práve tam spravujú informačný systém NAKATOK. Neskôr ho opäť Peter Hraško posadil do funkcie riaditeľa finančnej spravodajskej jednotky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza
 

Vorobjov do stredy čelil jednému obvineniu - pre podozrenie zo spáchania rovnakých skutkov (neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi a zneužitie právomoci verejného činiteľa), v súvislosti s lustrovaním nebohého Jána Kuciaka. V súčasnosti vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony. Aby nedošlo k zmareniu vykonávaného vyšetrovania, polícia nateraz nemôže poskytnúť ďalšie informácie.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?