26. 06. 2020 11:29 , článok bol aktualizovaný 26. 06. 2020 15:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vorobjova pre kauzu hromadných lustrácií zobrali do väzby

Rozhodnutie nie je právoplatné,

Pavol Vorobjov.
Pavol Vorobjov. Foto: TV Markíza

Sudca sa stotožnil s návrhom prokurátora a rozhodol, že Pavol Vorobjov ostane za mrežami. Uvalil na neho kolúznu väzbu. Dôvodom je, že by mohol ovplyvňovať svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

Rozhodnutie nie je právoplatné, bývalý vysoký funkcionár funkcionár policajného zboru sa proti nemu odvolal. Rozhodovať bude krajský súd.

Advokátom Vorobjova, ktorého zadržali v stredu (24. 6.) príslušníci Úradu inšpekčnej služby v súvislosti s vyšetrovaním lustrácií novinárov, je Ľubomír Hlbočan.

Pavla Vorobjova obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi v súvislosti s lustrovaním ďalších osôb, ktoré nie sú súčasťou novinárskej obce. Týka sa to hromadných 28 lustrácií novinárov, ako aj lustrovania ďaľších 140 ľudí. V súčasnosti je podľa polície postavený mimo služby.

 

Doteraz čelil podľa polície jednému obvineniu pre podozrenie zo spáchania rovnakých skutkov, teda za neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi a zneužitie právomoci verejného činiteľa, v súvislosti s lustrovaním nebohého Jána Kuciaka.

Čítajte tiež: Pavla Vorobjova vypočúvali niekoľko hodín pre hromadné lustrácie

O lustrovaní novinárov vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu v januári aj exnovinár a niekdajší riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth. Podľa vlastných slov mu lustráciu s obálkami 28 novinárov odovzdal osobne Marian Kočer. Ten je obžalovaný z objednávky vraždy Jána Kuciaka. Podľa prokuratúry si mal Marian Kočner objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?