29. 06. 2020 08:56 , článok bol aktualizovaný 29. 06. 2020 16:28 | PEZINOK/kk, TASR

IT znalec vypovedal pred súdom už tretíkrát. Vylúčil manipuláciu s Threemou

Zsuzsová vysvetľovala, prečo si písala s vplyvnými mužmi.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Devätnástym dňom pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vypovedala Alena Zsuzsová, ktorá je obžalovaná z objednávky popravy novinára.

Marian Kočner, Zsuzsová aj Tomáš Szabó vinu popierajú. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

Kočner vraj nemal motív, pretože Kuciak mu podľa neho nevenoval neprimerane veľa priestoru vo svojej investigatívnej práci. Zsuzsová uviedla, že jediná práca, ktorú pre Kočnera robila bol zber podpisov pre jeho politickú stranu a občasné preklady zmlúv do taliančiny či maďarčiny.

Po Zsuzsovej spontánnej výpovedi nasledovali otázky prokurátorov a súdu. Na otázky právnych zástupcov Kuciakovcov a Zlatici Kušnírovej, Zsuzsová odmietla odpovedať.

 

Zsuzsová vysvetľovala svoje kontakty s vplyvnými mužmi

Na súde sa čítali aj správy a prehrával sa telefonát medzi Zsuzsovou a Andruskóm. Tesne pred zadržaním boli ich správy monitorované. V správach sa Zsuzsová snaží od Andruskóa vymáhať požiačané peniaze aj s úrokmi.

Andruskó dlhodobo tvrdí, že Zsuzsová od neho požadovala 20-tisíc eur, ktoré mali byť zálohou za vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, ktorá sa nakoniec nevykonala. Podľa obžaloby si mal Andruskó dlhované peniaze "odpracovať" vybavením vraždy Kuciaka.

Alena Zsuzsová.
Alena Zsuzsová. Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

Zsuzsová však túto verziu odmieta. Obžalovaná popísala súdu, ako sa spoznala s Kočnerom. Poprela, že by mali niekedy milenecký vzťah. Išlo len o "nezáväzný flirt".

Priznala sa aj ku komunikácii s mužmi z politiky a prokuratúry. S niekdajším prokurátorom Reném Vanekom mala komunikovať takmer až do momentu jej zadržania. Ostatných mužov menovať odmietla, tvrdí, že s nimi komunikovala len v období rokov 2012 až 2013.

Cieľom malo byť získavanie klientov na tlmočenie a sprostredkovanie realít. Jej údajnú tlmočnícku činnosť pred novinármi spochybnil Daniel Lipšic, podľa ktorého tomu neverí ani ona sama ani Kočner.

IT znalec odmieta manipuláciu s Threemou

Pred súd predstúpil už tretíkrát znalec z oblasti IT kriminalistiky Dušan Mikulaj. Vykonával analýzu telefónov obžalovaných.

Expert na počítačovú kriminalitu Dušan Mikulaj.
Expert na počítačovú kriminalitu Dušan Mikulaj. Foto: TASR
 

Ten opisoval pred súdom, akým spôsobom analyzoval správy z Threemy. Vyhlásil, že podľa jeho zistených informácií nedošlo k manipulácii so správami z Kočnerovej či Zsuzsovej Threemy.

Podľa Mikulaja sa v Zsuzsovej mobile našli stopy po správach, ktoré si neskôr vymazala. Rovnaké stopy sa našli aj v Kočnerovej Threeme. To znamená, že aj keď si správy Zsuzsová vymazala, je dôkaz, že si ich Kočnerovi poslala. Podľa Lipšica to dokazuje, že sa stretli 22.februára 2018, teda krátko po vražde a odovzdali si peniaze. Stretnutie majú potvrdzovať správy z Threemy.

Zsuzsová opakuje, že žiadna správa v Threeme nehovorí o tom, že za objednávkou sú ona a Kočner.

Pojednávanie bude pokračovať 20.júla.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?