02. 07. 2020 17:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

O pol roka možno nebudú jazdiť vlaky medzi Komárnom a Bratislavou. Chaos musí vyriešiť štát

Tender sa skončil fiaskom, neprihlásil sa nikto, a tak ho ministerstvo zrušilo.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Milióny cestujúcich a žiadny dopravca. Už o pol roka nebude mať kto voziť ľudí z južných obcí do Bratislavy. Štát intenzívne rokuje, hrozí však, že pre prieťahy a zbabraný tender budú cestovať starými vlakmi bez klimatizácie, ak teda vôbec nejaké vlaky jazdiť budú.

Medzi Komárnom a Bratislavou sa ročne vlakom odvezú štyri milióny ľudí. Aktuálne ich prepravuje Regiojet, ktorému však v decembri vyprší zmluva, a tak sa hľadala náhrada.

Tender sa skončil fiaskom, neprihlásil sa nikto, a tak ho ministerstvo zrušilo.

Dôvodom bolo, že súťaž vyhlásili neskoro, a tak mali dopravcovia krátky čas na prípravu. Tým sa ministerstvo dostalo do problému, ktorý teraz rieši - za pol roka musia zohnať dopravcu, ktorý má dosť vlakov v požadovanej kvalite a môže ich v januári nasadiť na trať do času, kým ministerstvo nevyberie niekoho nastálo.

Štát môže zmluvu s akýmkoľvek dopravcom, ktorého dočasne vyberie, podpísať len na dva roky. Okrem Regiojetu rokuje aj s rakúskymi OBB a Českými dráhami. Problém však je, že na železničnom trhu je dlhodobo málo vlakov a pri kontrakte na takúto krátku dobu sa viac-menej nedajú prenajať.

Chaos okolo dopravcu bude potrebné vyriešiť čo najskôr. Ministerstvo síce v priebehu mesiaca vyhlási nový tender, je však jasné, že jeho víťaz vlaky na trať od januára určite poslať nestihne, tender sa zrejme dovtedy ani len neskončí. A tak sa jednoducho bude musieť s niekým dohodnúť, alebo ľudí nebude mať kto voziť. O tom, že takýto stav môže nastať, na ministerstve vedeli už dlho, dokonca aj pred zmenou vedenia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?