07. 07. 2020 11:45 , článok bol aktualizovaný 07. 07. 2020 16:10 | BRATISLAVA/zg, tvnoviny.sk

Rekordná zásielka drog na Slovensku! Zadržali pervitín za dve miliardy eur

Prepašovali ho z Mexika cez Rijeku, zásielku mal zadať istý Maďar s bulharskými koreňmi.

Zásielka drog.
Zásielka drog. Foto: tvnoviny.sk, Finančná správa

Rekordná zásielka drog na Slovensku. V Nitre zadržali pervitín z Mexika za dve miliardy. Jeden a pol tony drog zo Strednej Ameriky plánovali pašeráci práve cez Slovensko nepozorovane dostať na európsky čierny trh.

Stovky kilogramov pervitínu ukryli pašeráci dôkladne - do naoko prázdnych kontajnerov na tekutiny. Megazásielku drog priamo z Mexika objavili v areáli špeditérskej firmy v nitrianskom priemyselnom parku krátko po tom, čo tam kontajnery zložili.

Špeditéri nám povedali, že s kauzou nechcú mať nič spoločné a nebudú nič komentovať. U nich mala totiž zásielka len medzizastávku, po povinnom preclení mala smerovať do Bratislavy. To sa však už nestalo.

Prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová k prípadu uviedla, že ozbrojení príslušníci úradu zaistili počas colného konania podozrivé kovové nádrže.

„S ohľadom na viacero rizikových faktorov tejto zásielky colníci pristúpili k jej dôkladnej colnej kontrole, vrátane použitia technických prostriedkov, ktoré identifikovali miesta, kde by sa mohol nachádzať nelegálne ukrytý tovar," konštatoval generálny riaditeľ colnej sekcie Tomáš Prochocký.

Kontrabant drog zachytili pri tranzite z Mexika cez chorvátsky prístav Rijeka. Kovové nádrže boli špeciálne upravené, aby ušli pozornosti colníkov a mali dvojité dno. Drogy boli v balíkoch až vnútri v dutinách. Kontajnery mali potom ďalej smerovať do Bratislavy a odtiaľ by sa už voľne mohli dostať do celej Únie.

„Bolopotrebné  pomocou žeriavu nádrže položiť nabok. Následne do dna vyvŕtali otvory, ktoré potvrdili prítomnosť drogy metanfetamínu v celkovom objeme 1,5 tony," opísal Prochocký.

Bolo to po zhruba 750 kilogramov v dutinách oboch kontajnerov. Objednávku drog mal podľa našich informácií zadať istý Maďar s bulharskými koreňmi, konečný príjemca mal byť v Bratislave.

Služobný pes Hutch odhalil drogy z Mexika.
Služobný pes Hutch odhalil drogy z Mexika. Foto: Finančná správa SR
 

"Ide o historicky najväčšie množstvo zadržanej drogy na Slovensku, ktoré v prípade jej rozriedenia na jednorázové dávky by na čiernom trhu predstavovalo hodnotu cca dve miliardy eur," dodal riaditeľ colnej sekcie.

Skrýšu drog objavili príslušníci aj pomocou služobného psa Hutcha, ktorý je vycvičený na vyhľadávanie drog. Prípad už vyšetruje NAKA.

Reportáž spracovala Monika Koleková.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?