09. 07. 2020 13:59 , článok bol aktualizovaný 10. 07. 2020 10:49 | BRATISLAVA/zg, TASR

Najvyšší súd poslal Norberta Bödöra do väzby, odvezú ho do Žiliny

Na pojednávaní poprel, že by bral úplatky.

Príslušníci ZVJS odvádzajú Norberta Bödöra do väzby.
Príslušníci ZVJS odvádzajú Norberta Bödöra do väzby. Foto: TASR

Senát Najvyššieho súdu v zložení sudcov Jana Serbová, Martin Bargel a Ivetta Macejková poslal podnikateľa Norberta Bödöra do tzv. kolúznej a preventívnej väzby. Je obvinený z tzv. prania špinavých peňazí.

Sudcovia tak vyhoveli sťažnosti prokurátora, ktorý namietal rozhodnutie sudcu ŠTS Michala Trubana. Ten prepustil v nedeľu (5. 7.) nitrianskeho podnikateľa na slobodu. Voči rozhodnutiu nie je prípustný opravný prostriedok.

Bödöra obvinili z prijímania úplatkov v súvislosti s prideľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Pred senátom poprel, že by spáchal tento skutok.

Norbert Bödör po vyhlásení rozhodnutia NS, že ide do väzby.
Norbert Bödör po vyhlásení rozhodnutia NS, že ide do väzby. Foto: TASR
 

Vyhlásil, že od pondelka (6. 7.) až do stredy (8. 7.) spolupracoval s orgánmi činným v trestnom konaní. Príslušníci žiadali vydať isté veci, ale zápisnica sa podľa advokáta v spise nenachádza. "Takýto skutok sa nikdy nestal. Zároveň som požiadal vyšetrovateľa prostredníctvom svojho obhajcu o ďalší výsluch," uviedol.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk

"Boli splnené obdive formálne podmienky a zákonné lehoty vzatia do väzby. Je dôvodnosť trestného stíhania a presvedčivejšie boli argumenty prokurátora ÚŠP," povedal mimo iného predseda senátu NS SR Martin Bargel.

Zásadné boli podľa neho aj výpovede dvoch svedkov, ktorých obhajoba spochybňuje. "V tomto štádiu konania, rozhodovania o väzbe, ich výpovede postačujú," dodal predseda senátu.

Svedkovia odkryli taký prípad korupcie, ktorý na Slovensku nemá obdobu. "Bol to mega stroj korupcie. Niečo neuveriteľné ako to fungovalo, a to už od roku 2006," zdôraznil sudca Bargel.

Bödörovi, ktorý bol prítomný v súdnej sieni, nasadili príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže i zásahovej jednotky putá. Eskortujú ho z Bratislavy do Ústavu na výkon väzby v Žiline.

Na štvrtkové zasadnutie NS SR sa dostavil v sprievode obhajcu Adriána Kuceka. Zasadnutie trvalo viac ako dve hodiny za prísnych bezpečnostných opatrení.

Norbert Bödör a jeho obhajcovia Adrián Kucek a Eugen Cimmerman.
Norbert Bödör a jeho obhajcovia Adrián Kucek a Eugen Cimmerman. Foto: TASR
 

Truban v nedeľu (5. 7.) poslal za mreže iba bratislavského podnikateľa Petra Kubu. Spolu s Bödörom sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v PPA za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Kuba tiež podal proti väzbe sťažnosť, Najvyšší súd v piatok (10. 7.) rozhodol o nej ako o nedôvodnej ponechal podniakteľa v kolúznej a preventívnej väzbe.

Tri dni po rozhodnutí ŠTS zverejnil Bödörov advokát Adrián Kucek rozhodnutie spomínaného sudcu. Urobil tak ako reakciu na podľa neho masívnu diskreditačnú kampaň, ktorá sa rozbehla po prepustení jeho klienta na slobodu.

Nitriansky podnikateľ sa vrátil na Slovensko v piatok (3. 7.) asi o 22.45 h z Chorvátska, na polícii sa sám prihlásil. Na otázky novinárov, čo hovorí na obvinenie, neodpovedal. Ak by neprišiel, vydali by na neho zatykač.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?