20. 07. 2020 09:08 , článok bol aktualizovaný 20. 07. 2020 19:03 | BRATISLAVA/PEZINOK/tvnoviny.sk

Andruskó zatiahol Bödöra do vraždy Kuciaka. Obvinený podnikateľ podáva trestné oznámenie

Proces sa blíži ku koncu.

Zoltán Andruskó.
Zoltán Andruskó. Foto: TASR

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračovalo ďalším dňom.

Pred súdom vypovedal odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý povedal, že si vraždu novinára u neho objednala Alena Zsuzsová, ktorej to mal zadať Marian Kočner. Andruskó si už v Banskej Bystrici odpykáva 15-ročný trest.

Andruskó bol prvýkrát pred súdom bez kukly na hlave. Sedel však v putách a v nepriestrelnej veste.

Povedal, že mu sľúbili, že v kauze Kuciak bude vystupovať len ako svedok, no potom ho obvinili. Preto sa vraj bál hovoriť o Norbertovi Bödörovi.

Podľa Andruskóa sa stopy po vražde snažil zakryť aj dnes už obvinený podnikateľ Bödör. Doteraz to vraj nepovedal, pretože sa ho bál. Dva týždne pred zadržaním vraj Andruskóa navštívil Dušan Kracina, nevlastný syn Borisa Gatiala, o ktorom Andruskó hovorí, že figuroval v schéme úplatkov personálnej agentúry.

Kracina mal vraj na povel Bödöra zháňať bieleho koňa, ktorý by vraždu vzal na seba. Vraj už tento človek bol nájdený, pochádzal z Maďarska a mal dostať milión eur. Andruskó vyhlásil, že to celé mal iniciovať Kočner.

K Andruskóovej výpovedi sa vyjadril Bödörov advokát Adrián Kucek. "Môj klient odmieta tvrdenia Zoltána Andruskóa, ktoré odzneli na dnešnom pojednávaní. V tejto súvislosti podávame trestné oznámenie," povedal pre TV Markíza Kucek.

Kočner navrhol predvolať a vypočuť Kracinu. Obhajoba chce predvolať aj Gatiala.

Bödör aktuálne sedí vo väzbe pre kauzu Dobytkár. Je obvinený z prijímania úplatkov v súvislosti s udeľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Andruskó vyhlásil, že so Zsuzsovou sa stretol deň po vražde dvakrát. Vraj bola nahnevaná, že vrahovia zabili aj Martinu. Zsuzsová mu mala priniesť peniaze a na druhý deň od nej vzal peniaze pre Tomáša Szabóa.

Kočner sa snažil Andruskóa spochybniť. Povedal, že podľa dôkazov sa odsúdený stretol s Lászlóom Krecsikom, ktorý mal zohnať vražednú zbraň. Tiež mal vraj komunikovať s istým ruským podnikateľom. Andruskó sa vraj venoval činnosti, ktorým sa pracovne venoval aj Kuciak. Kočner tým nepriamo naznačil motív vraždy. Andruskó si vraj nezarábal v pizzeri ani v stavebníctve, ale zarábal na prepisovaní firiem.

Advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic povedal, že podľa neho je Andruskó dôveryhodný svedok, hoci ako podnikateľ nebol vždy príkladný. Veci, o ktorých vypovedal vraj potvrdili aj iné dôkazy - BTS stanice a Threema.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová prečítala transakcie, ktoré urobil Kočner na svojom bankovom účte. Začiatkom februára 2020 si vybral z účtu 130-tisíc eur a ďalších 50-tisíc eur vybral 27.2., deň potom, čo sa na verejnosť dostala informácia o vražde Kuciaka a Kušnírovej.

Súd už vykonal všetky dôkazy navrhnuté prokurátormi a väčšinu dôkazov navrhnutých obhajobou a právnymi zástupcami. Rozsudok by tak mohol padnúť v blízkej dobe.

Kočner, Zsuzsová a Szabó sú obžalovaní z objednávky a vykonania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Trojica však stále odmieta vinu. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

Pojednávanie bude pokračovať 23. júla.

Reportáž spracovala Zuzana Ferenčáková.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?