23. 07. 2020 09:22 , článok bol aktualizovaný 23. 07. 2020 20:07 | BRATISLAVA, PEZINOK/tvnoviny.sk

Megaproces sa chýli ku koncu. Prokurátor navrhol pre obžalovaných 25 rokov, rozsudok padne v auguste

Na najbližšom pojednávaní odznejú záverečné reči obžalovaných a ich advokátov.

Obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó.
Obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Foto: TASR / tvnoviny

Hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračovalo 21. dňom. Na súd prišli aj súrodenci Jána a Martiny.

Senát Špecializovaného trestného súdu odmietol navrhované dôkazy advokátov obžalovaných. Pred vynesením rozsudku odznejú záverečné reči všetkých procesných strán.

Prvý vystúpil prokurátor a nasledoval splnomocnenec Kuciakovcov Daniel Lipšic a splnomocnenec Zlatici Kušnírovej Roman Kvasnica. Nasledovať budú advokáti obžalovaných a na koniec samotní obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Ich záverečné reči však odznejú až na ďalšom pojednávaní 31.júla a 5.augusta.

 

Kvasnica: Neexistujú pochybnosti, že vraždu Kuciaka si objednal Kočner

Advokát Zlatici Kušnírovej Roman Kvasnica v záverečnej reči povedal, že Kuciak svojou prácou zbieral informácie, ktoré mohli pomôcť daňovým orgánom a orgánom činným v trestnom konaní. Aj Kvasnica sa opieral o výpovede Kuciakových kolegov. Podľa nich aj Kuciakove články viedli k posunom vo vyšetrovaní Kočnerovej ekonomickej činnosti.

Kvasnica vylučuje, že vraždu si mohol objednať nejaký Rus, ako to naznačil Kočner. Opiera sa aj o Threemu, ktorej pravosť obžalovaní nepopreli. Dodal, že obžalovaní si písali v heslách a metaforách. O vražde si tak nikdy nepísali explicitne.

Kvasnica vyhlásil, že neexistujú pochybnosti, že vraždu Kuciaka si objednal Kočner a pri jej realizácii bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina. Obžalovaní tak podľa Kvasnicu vzali Zlatici Kušnírovej to najcennejšie, čo mala.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová upozornila Kvasnicu, že jeho záverečná reč je príliš dlhá.

Podľa Lipšica sú splnené podmienky na doživotný trest

Advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic vo svojej záverečnej reči hovoril o dôveryhodnosti výpovede Zoltána Andruskóa. Povedal, že odsúdený nemal dôvod klamať pred súdom. Aj druhého odsúdeného Miroslava Marčeka považuje za vierohodného. Podľa Lipšica Marček nemal motív, aby škodil svojmu bratrancovi Szabóovi. Marček sa sám priznal k streľbe na Jána a Martinu.

Lipšic použil stojan s tabuľou, na ktorej mal zavesený papier, kde mal vypísané a pospájané dôkazy. Senátu vysvetlil, ako dôkazy do seba zapadajú a vedú k obžalovaným. Opieral sa o svedectvo Andruskóa a správy z Threemy. Podľa Lipšica sú najdôležitejšie dve správy. Jedna je z 20. februára 2018, keď Zsuzsová napísala Kočnerovi: "Ešte je len utorok. Dont panic."

Druhá správa je emotikon lebky so šípkou a číslom 50. Podľa Lipšica to znamená, že Kočner zaplatíl za vraždu Kuciaka 50-tisíc eur.

Advokát hovoril, že nikto nemal taký silný motív ako Marian Kočner. Kuciak sa v práci venoval mnohým kauzám, v ktorých Kočner figuroval a ohrozoval jeho majetok a beztrestnosť.

Lipšic opísal Jána Kuciaka a citoval z výpovede šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho. "Ján vnímal svoju prácu ako poslanie, aby sme tu nemali vládu bielych golierov. Týmto žil, na tom pracoval a preto zomrel."

Lipšic povedal, že pre neho sú najväčšími hrdnami rodičia Jána a Martiny. Zlatica Kušnírová počas záverečnej reči plače. Advokát vyhlásil, že obžalovaní zničili život dvom mladým ľuďom a celý svet ich rodinám. Podľa Lipšica sú splnené podmienky, aby obžalovaní dostali doživotný trest.

Prokurátor navrhol 25 rokov a zhabanie luxusných áut

Prokurátor Vladimír Turan kritizoval médiá, že zverejňovali informácie z vyšetrovania. Je presvedčený, že vražda by sa vyšetrila aj bez mediálneho tlaku. Opísal, aký priebeh malo vyšetrovanie, na ktoré bol vyčlenený samostatný tím. Vyšetrovatelia pracovali s rôznymi verziami, ktoré postupne vylučovali. Zostala im verzia, že motívom vraždy bola práca Jána Kuciaka.

Rodičia obetí počúvali prokurátora so sklonenými hlavami.

Hovoril, ako Marianovi Kočnerovi prekážali Kuciakove články, spomína známy telefonát, v ktorom sa Kočner novinárovi vyhrážal, že bude na neho zbierať špinu.

Spomínal tlačovú konferenciu, na ktorej Kuciak Kočnera konfrontoval a Kočner reagoval zlostne.

Turan opísal, ako podľa Andruskóovej výpovedi bola vražda sprostredkovaná a dohodnutá. Od Kočnera sa Kuciakove fotografie mali dostať k Zsuzsovej, od nej k Andruskóovi a on ich mal poskytnúť vykonávateľom Tomášovi Szabóovi a Miroslavovi Marčekovi.

Prokurátor hovoril aj o peniazoch, ktoré mali byť za vraždu vyplatené. Zsuzsová vraj zaplatila 50 tisíc eur. Po medializovaní kauzy si mali vykonávatelia vypýtať ďalšie peniaze. Mohlo to byť 10 až 20 tisíc eur.

Turan opisoval aj vzťah Zsuzsovej s Kočnerom, ktorý jej daroval auto. Spomínal Threemu a poukazuje na rozpor medzi tým, čo si písali v Threeme a tým, čo hovorili pred súdom. Turan pripomenul, ako Kočner posielal Zsuzsovej pravidelne peniaze, čo má dokazovať, že bola od neho finančne závislá a bola ochotná pre neho urobiť všetko.

Obžaloba sa opiera aj o svedectvo Petra Tótha. Kočner dal sledovať novinárov práve cez Tótha, ktorý riadil sledovacie komando. Na ich sledovaní mal mať záujem aj Norbert Bödör, dnes obvinený v kauze Dobytkár. Spomína, že viacerí slovenskí novinári boli sledovaní a lustrovaní.

Podľa Tóthovej výpovede výsledky sledovania dával len Kočnerovi. Dodal, že Kuciaka lustroval Pavol Vorobjov ráno medzi piatou a šiestou ráno. Vorobjov mal informácie o Kuciakovi odovzdať Bödörovi a ten Kočnerovi.

Turan citoval z Threemy. V januári 2018 si Zsuzsová s Kočnerom písali, či všetci všetko pochopili. Písali si o prerábke izby, no podľa prokurátora to bola metafora odkazujúca na vraždu.

Dodal, že Kočner sa so Zsuzsovou stretli deň po vražde. V ten deň mal Kočner vybrať hotovosť z bezpečnostnej schránky a odovzdať peniaze Zsuzsovej. Odmenou za sprostredkovanie vraždy pre Zsuzsovú mal byť biely mercedes. Kočner vraj tvrdil svojim známym, že auto potrebuje ako úplatok pre prokurátora Jána Šantu, ktorý riešil kauzu zmenky.

Prokurátor sa vyjadril aj k vražde podnikateľa Petra Molnára, ktorá je súčasťou obžaloby. Aj k tejto vražde sa Marček priznal. Stala v roku 2016. Marček povedal, že dôvodom vraždy bola krádež a vraždiť s ním išiel aj Tomáš Szabó. Ten vinu odmieta.

Prokurátor vyhlásil, že je presvedčený o vine obžalovaných. Všetkým obžalovaným navrhuje 25 rokov. Navrhol, aby im zobrali autá, ktoré boli použité na vraždu, vrátane Zsuzsovej Mercedesu a Kočnerovho Bentley.

Opäť vypovedal IT znalec

Pred senátom opäť vypovedal IT expert Dušan Mikulaj, ktorý skúmal polohu mobilov obžalovaných, teda tzv. BTS stanice.

Podľa jeho zistení sa mobily Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej "stretli" na tom istom mieste v Bratislave po vražde.

Mikulaj vysvetľoval analýzu záznamov z 22. februára až 26. februára 2018, teda tesne po vražde. Podľa záznamov bol Zoltán Andruskó deň po vražde v Komárne. Kúsok od neho zachytili Zsuzsovú.

K Mikulajovým zisteniam sa vyjadruje aj Kočner. Hovorí, že hoci sa BTS stanice mobilov prekrývajú, nemusí to znamenať, že sa daní ľudia aj naozaj stretli. Spochybňuje tak možné stretnutie Andruskóa a Zsuzsovej po vražde.

Odborník na IT kriminalitu Dušan Mikulaj.
Odborník na IT kriminalitu Dušan Mikulaj. Foto: TV Markíza
 

Mikulaj vypovedal ako svedok už dvakrát. Obhajoba žiada predvolať aj Dušana Kracinu, ktorý podľa Zoltána Andruskóa zháňal bieleho koňa, ktorý sa mal priznať k vražde Jána a Martiny. Kracina to odmieta.

Kočner, Zsuzsová a aj Tomáš Szabó stále odmietajú vinu. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

Pozrite si príchody obžalovaných na súd:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?