03. 09. 2020 06:00 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2020 16:18 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, kk

Megaproces nekončí. Prípad vraždy Jána Kuciaka bude pokračovať na Najvyššom súde

Napriek nevine, Kočner aj Zsuzsová ostávajú za mrežami.

T. Szabó, M. Kočner, A. Zsuzsová
T. Szabó, M. Kočner, A. Zsuzsová

Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú nevinní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tak znel dlhoočakávaný rozsudok senátu Ruženy Sabovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Tomáš Szabó bol uznaný za vinného, za vraždu mladej dvojice a podnikateľa Petra Molnára dostal trest 25 rokov. Podľa predsedníčky senátu Sabovej je možný resocializácie a riadneho rodinného zázemia.

Voči rozsudku sa odvolal prokurátor Vladimír Turan, ktorý trvá na vine Kočnera aj Zsuzsovej. Spis tak skončí na Najvyššom súde, ktorý môže rozsudok zrušiť a celý prípad vrátiť Špecializovanému trestnému súdu. V opačnom prípade môže rozsudok potvrdiť a stane sa tak právoplatným.

Sabová viac ako dve hodiny vysvetľovala a odôvodňovala rozhodnutie senátu. Vyhlásila, že neexistuje jediný priamy dôkaz usvedčujúci dvojicu z prípravy úkladnej vraždy. Spochybnila výpoveď Zoltána Andruskóa a tiež to, že nebolo dokázané, že peniaze za vraždu dostal Andruskó od Zsuzsovej alebo od Kočnera. Ako dôkaz neobstála ani komunikácia z Thremy.

Napriek oslobodzujúcemu rozsudku, Kočner ani Zsuzsová nejdú na slobodu. Kočner sedí vo väzbe za falšovanie televíznych zmeniek a pre Zsuzsovú žiada prokurátor väzbu v prípade objednávky vrážd Daniela Lipšica, Maroša Žilinu a Petra Šufliarskeho.

ONLINE

16.18 - ONLINE sme ukončili.

15.38 - Zsuzsovú priviezli na NAKA do Nitry.

 

15.28 - Kočnerov právnik Marek Para hovorí, že nemá informácie o tom, ako sa rozhodoval senát. Je však presvedčený, že dôkazná situácia bola od začiatku slabá. Kritizuje tiež k vynášaniu informácií zo spisu. "Trvám na nevine môjho klienta. Médiá to nemôžu ignorovať."

15.00 - Hrubala sa zastáva všetkých troch členov senátu. Hovorí, že nie je pravda, že by sudcovia Rastislav Stieranka a Ivan Matel nepoznali spis podrobne. Aj oni aj predsedníčka Ružena Sabová sa podľa Hrubalu do spisu "hlboko ponorili".

14.56 - Hrubala hovorí, že je presvedčený, že sudcovia sa snažili urobiť svoju prácu najlepšie ako vedeli. Dôkazom je dlhé odôvodnenie ich rozhodnutia. "Súdenie nie je o tom, že je tu dobrý sudca Hrubala, ktorý povolí domovú prehliadku u Kočnera a zlý sudca Truban, ktorý je nedovolí," povedal.

Je presvedčený, že senát postupoval v súlade so svojím svedomím. "Títo traja sudcovia nerozhodovali zo strachu ani z inej motivácie," povedal.

14.51 - Alenu Zsuzsovú prepustili z leopoldovskej väznice a nastúpila do policajného auta. Smeruje na NAKA do Nitry.

14.50 - K rozsudku sa vyjadruje aj predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

14.29 - Advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic hovorí, že rozsudok nedáva logiku. Pri odsúdení Tomáša Szbaóa uveril Andruskóovi, no na odsúdenie Kočnera a Zsuzsovej to už nestačilo. Dodal tiež, že súd uznal, že Kočner a Zsuzsová sa po vražde stretli, hoci obžalovaní to popierali.

"Je to len prvé kolo. Spor sa posúva na Najvyšší súd a verím, že rozhodne spravodlivo. Rodičia aj celé Slovensko očakáva spravodlivý trest pre vykonávateľov, ale aj objednávateľov vraždy. Som presvedčený o tom, že obžaloba ponúkla neprestrielnú, logicky ucelenú sieť dôkazov, že postačovala pre rozhodutie o vine. Beriem na vedomie, že pre časť senátu to nepostačovalo," vyhlásil Lipšic.

 

14.24 - Organizácia Za slušné Slovensko zatiaľ neplánuje protestné zhromaždenia. Hoci chápe hnev a rozhorčenie ľudí, rozsudok súdu rešpektujú a počkajú si na rozhodnutie Najvyššíeho súdu.

14.03 - Prokurátor nevylúčil ani nepotvrdil, že by za vraždou mohol byť ešte niekto iný. Dôkazy tomu však podľa neho nenasvedčujú.

14.02 - Turan si stojí za tým, že Andruskó je dôveryhodný svedok. Je presvedčený, že v základných veciach hovorí pravdu.

13.58 - K rozsudku sa vyjadruje aj prokurátor Vladimír Turan. Hovorí, že posledný dôkaz, ktorý podal nie je ešte stratený. Ak Najyvšší súd zruší súčasný rozsudok, môže byť doplnený do dokazovania. Vysvetľuje, že vyšetrovatelia mali obrovské množstvo dát, ktoré museli analyzovať a týkali sa aj iných trestných činov. Tvrdí, že najnovší dôkaz nemala prokuratúra k dispozícii skôr.

"Prehrali sme bitku, ale nie vojnu," povedal.

13.55 - Alena Zsuzsová stále neopustila leopoldovskú väznicu. Keď ju prepustia, kukláči z NAKA ju prevezú do Nitry na výsluch.

 

13.52 - Prokurátor Vladimír Turan sa voči rozsudku odvolal. Kočner sa vzdal odvolania.

13.44 - Kočner ešte stále neopustil pojednávaciu miestnosť. So svojím advokátom Marekom Parom má poradu o ďalšom postupe. Môže sa napríklad odvolať voči rozsudku, podľa ktorého je vinný za nedovolené ozbrojovanie.

13.17 - Pojednávanie je prerušené.

13.14 - Súd prepúšťa Alenu Zsuzsovú z väzby na slobodu.

13.12 - Senát uzavrel odôvodnenie so slovami, že nebolo dokázané, že skutok spáchali Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Voči rozsudku je možné sa odvolať.

12.50 - Jediný, kto hovoril o účasti Zsuzsovej na vražde bol Andruskó. Kontakt s ňou poprel Peter Tóth aj Marček a Szabó. Iné dôkazy podľa Sabovej neexistujú. Sabová hovorí, že Andruskó vystupuje v pozícii "kajúcnika". Znamená to, že vypovedá proti obžalovaným za istú výhodu. Neznamená to ale automaticky, že vypovedá pravdu.

12.48 - Ak má súd pochybnosť o zistenom stave, musí teoreticky rozhodnúť tak, že nedokázaná vina sa rovná dokázaná nevina. Povedal pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov a vysokoškolský pedagóg Jaroslav Ivor.

12.46 - Podľa súdu chcel Andruskó zobchodovať čo najlepší rozsudok pre seba za cenu, že jeho výpoveď poškodí obžalovaným.

Marian Kočner na vyhlásení rozsudku.
Marian Kočner na vyhlásení rozsudku. Foto: TASR
 

12.41 - Súd uznal, že Andruskó po vražde odovzdal Szabóovi 40-tisíc eur. Podľa súdu však nebolo zistené, odkiaľ mal Andruskó peniaze. "Nebolo dokázané, že finančné prostriedky pochádzali od Kočnera," povedala Sabová. Zároveň nebolo dokázané, že by tými peniazmi disponovala Alena Zsuzsová.

12.37 - Súd vysvetľuje, že nemôže interpretovať emotikony či metafory, ale len presný gramatický význam slov. Tým Sabová odôvodňuje, prečo nemohol súd brať do úvahy komunikáciu v Threeme ako dôkaz. Kočner a Zsuzsová si podľa obžaloby písali v Threeme o vražde v metaforách a používali rôzne emotikony.

12.33 - Sudkyňa hovorí, že neexistujú dôkazy, že Andruskó dostal informácie zo sledovania práve od Zsuzsovej. Andruskó pred súdom ani raz neidentifikoval fotky, ktoré mu podľa obžaloby mala Zsuzsová poskytnúť. Neexistuje preto dôkaz, že Zsuzsová si u Andruskóa objednala vraždu Kuciaka.

12.17 - Sudkyňa analyzuje Tóthovu výpoveď. Spomína aj portál Na pranieri, prostredníctvom ktorého sa snažil kompromitovať novinárov a politikov. Vraj to mala byť platforma na odštartovanie Kočnerovej politickej kariéry. Čítala aj komunikáciu z Threemy medzi Kočnerom a Zsuzsovou.

12.09 - Sudkyňa Sabová vysvetľuje, prečo súd oslobodil Kočnera a Zsuzsová. Hovorí, že ak existuje jedna pochybnosť o vine obžalovaných, súd ich musí oslobodiť. "Súdu nebol predložený jediný priamy dôkaz, ktorý by Mariana Kočnera usvedčil z objednávky vraždy." Obžaloba bola postavená na sérii nepriamych dôkazov, vysvetľuje Sabová.

Sudkyňa hovorí, že Marian Kočner podľa výpovede Petra Tótha nemal dobré vzťahy s novinármi. Tóth tiež povedal, že Kočner sa mu zdôveril, že treba odstrániť jedného novinára, aby sa ostatní zľakli. Sudkyňa Sabová však hovorí, že vyslovenie tejto myšlienky ešte nedokazuje, že Kočner naozaj zosnoval objednávku vraždy. Na odsúdenie podľa Sabovej takéto domnienky nestačia.

12.03 - Sudkyňa vysvetľuje, že Szabó nedostal doživotný trest, pretože pred spáchaním skutkov viedol riadny život a je schopný rodinného zázemia. Odvoláva sa aj na psychologický a psychiatrický posudok, podľa ktorého je jeho resocializácia možná.

11.59 - Čo bude teraz s Kočnerom a Zsuzsovou? Pôjdu na slobodu, alebo ostanú vo väzbe?

11.35 - Rozsudok komentuje aj šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Hovorí, že je smutný a nahnevaný. Je presvedčený, že Kočner so Zsuzsovou stáli za vraždou Jána a Martiny.

 

11.27 - Pozrite si reakcie politkov na vyhlásený rozsudok.

11.21 - Rodičia Jána Kuciaka veria, že prokurátor sa odvolá a nakoniec Najvyšší súd prípad vráti do dokazovania. Náhradu škody, ktorú im má Szabó vyplatiť chcú použiť na dobročinné účely. "Sú to špinavé peniaze," povedal Jozef Kuciak.

Kuciakovci na pojednávaní.
Kuciakovci na pojednávaní. Foto: TASR
 

10.57 - Rozsudok komentoval aj premiér Igor Matovič: "Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov ... verme, že spravodlivosť si ich oboch počká," napísal na Facebooku.

10.50 - Sudkyňa Sabová vyhlásila, že skutok sa stal, ale nie je preukázané, že si vraždu objednali Kočner a Zsuzsová.

10.49 - Rodičia Jána a Martiny odišli z pojednávacej miestnosti. Pozrite si ich reakciu:

 

10.46 - Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej nevinní.

10.40 - Szabó je vinný v prípade vrážd Petra Molnára, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dostal 25 rokov. Szabó má rodičom Kuciaka a Kušnírovej zaplatiť aj nemajetkovú ujmu 140-tisíc eur. Pozostalým Petra Molnára má zaplatiť nemajetkovú ujmu 40-tisíc eur.

10.38 - Kočner dostal za nedovolené ozbrojovanie peňažný trest 5-tisíc eur, resp. náhradný trest päť mesiacov odňatia slobody. Zároveň mu prepadnú náboje, ktoré našli u neho doma.

10.33 - Sudkyňa Sabová číta opis vraždy. Zlatica Kušnírová sa neubránila slzám. Sabová číta, že za vraždu Kuciaka dostal Szabó s Marčekom 40-tisíc eur. Po medializácii dostali ďalších 10-tisíc.

10.30 - Szabó je vinný aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

10.11 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová vyhlasuje rozsudok: Marian Kočner je vinný z nedovoleného ozbrojovania. Doma mu našli náboje. Tomáš Szabó je vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára.

10.04 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie. Rozsudok vyhlási o niekoľko minút.

9.59 - Do pojednávacej miestnosti prišiel senát. Pojednávanie začína.

9.54 - Mariana Kočnera priviedli pred súd do pojednávacej miestnosti.

Rozsudok si prišiel vypočuť aj predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

9.50 - V pojednávacej miestnosti sú už novinári, advokáti aj prokurátor Vladimír Turan.

9.41 - Advokát Daniel Lipšic nevidel nový dôkaz, ktorý navrhol prokurátor. Nepozná prípad, že by medzi vynesením rozsudku a záverečnými rečami uplynul mesiac. "Akýkoľvek rozsudok, ak padne, tak tento rozsudok bude napadnutý. Dnes nebude finálne rozhodnutie a spravodlivosť v tejto veci vyriekne Najvyšší súd," povedal Lipšic.

9.16 - Advokát Mariana Kočnera Marek Para hovorí, že nový dôkaz nie je upravený trestným poriadkom, nie je to štandardné a narušuje to záverečnú poradu senátu. "Po záverečnom slove nesmie byť senát v porade rušený. Sú možné viaceré scenáre," povedal.

"Prokurátor, ktorý mal len nedávnom celkom jasnú istotu o vine, príde k záveru, že treba doplniť dokazovanie. Vzbudzuje to veľmi závažné otázky o celom prípade," dodal Para.

 

8.11 - Advokát Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry hovorí, že neexistuje jediný dôkaz, ktorý by dokázal vinu jeho klientky. Zoltán Andruskó je podľa neho nedôveryhodný svedok. "Neexistuje ani komunikácia z mobilu mojej klientky, ktorá by potvrdzovala to, čo hovorí Andruskó," dodal.

Neszméry spochybňuje aj tzv. sledovacie komando. Poukazuje na to, že Andruskó nevedel presne vysvetliť, ako sa k nemu dostali materiály zo sledovania, ktoré podľa obžaloby mali pomôcť pri vykonaní vraždy. Spomína, že v tom bola zaplatené tajná služba.

Advokát dodal, že nevie, čo obsahuje nový dôkaz, ktorý predložil prokurátor. "Ďalšie dokazovanie môže prebehnúť, až keď o tom rozhodne súd. Dovtedy sa nemôžem oboznámiť s týmto dôkazom. Okrem toho, dozvedel som sa o ňom až od médií," vysvetlil.

"Počítame s tým, že budeme odsúdení. Počítame s tým, že sa budeme odvolávať," povedal Neszméry.

 

7.51 - Kušnírová hovorí, že tesne pred pojednávaním cíti nepokoj, pretože nevie, čo sa dnes bude diať. "Som pripravená na najhoršie," dodala.

Celý rozhovor s rodičmi si môžete pozrieť TU.

Jozef Kuciak dúfa, že všetky kauzy budú riadne prešetrené.

7.37 - Zlatica Kušnírová v Teleráne hovorí, že ju desí a znervózňuje, že existuje možnosť, že obžalovaní budú prepustení. Verí v spravodlivý trest.

"Stále verím, že rozsudok bude spravodlivý. Stále tomu chcem veriť," povedal Jozef Kuciak. Hovorí, že je plný emócií, keď na súde vidí "aroganciu mocných." "Človek by niekedy najradšej vyletel, ale nechcem sa chovať tak, ako sa chovajú oni," hovorí Kuciakov otec Jozef.

Jozef Kuciak tiež povedal, že súrodenci Jána a Martiny sa snažili rodičov chrániť pred šokujúcimi a nepríjemnými správami, ktoré vyplývali na povrch po vražde. Kušnírová dostávala aj nenávistné správy od ľudí. "Ja viem, čo robím a hlavne pre koho to robím," dodala.

Zlatica Kušnírová.
Zlatica Kušnírová. Foto: TVNOVINY.sk
 

Kušnírová si myslí, že Marian Kočner nie je jediný, kto mohol mať dôvod na objednávku vraždy novinára.

7.07 - Pred súdom v Pezinku je aj šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Spomína na to, ako sa dozvedel o vražde svojho kolegu Jána Kuciaka. "Myslím si, že vraždy by nemali byť to, čo mení krajinu. Ale som presvedčený, že táto vražda znamenala pre mnoho ľudí obrodu. Neboli ticho a začali žiadať spravodlivosť a zmeny," povedal pre Teleráno Bárdy. Verí, že senát vynesie spravodlivý rozsudok.

 

6.40 - Do Pezinka na Špecializovaný trestný súd prišlo zhruba 70 novinárov vrátane zahraničných. Proces prebieha za prísnych bezpečnostných a protiepidemických opatrení. Nesmú vykazovať príznaky respiračného ochorenia. Pojednávanie začne o 10.00 hod.

 

6.37 - Mariana Kočnera priviezli do budovy Justičnej akadémie v Pezinku. Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó nebudú prítomní.

6.32 - Šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská v Teleráne vysvetlila, čo znamená, že prokurátor priniesol nový dôkaz. "Je to neobvyklé, ale nie nelegitímne. V prvom rade je potrebné povedať, že po záverečných rečiach, keď sa senát odoberie na záverečnú poradu, je na senáte, či sa vrátime do štádia dokazovania, alebo bude vynesený rozsudok." Dodala, že o rozsudku a treste rozhodujú všetci traja členovia senátu a musí dôjsť k istej dohode.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?