03. 09. 2020 06:00 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2020 07:59 | BRATISLAVA/kk

Od vraždy po rozsudok. Pozrite si najdôležitejšie udalosti posledných dvoch rokov

Milión eur na stole, Za slušné Slovensko a rekonštrukcia vlády. Takto prebiehali posledné dva roky na Slovensku.

Sviečky a kvety na uctenie si pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej.
Sviečky a kvety na uctenie si pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka a snúbenice Martiny Kušnírovej. Foto: TASR

Vražda, ktorá zmenila Slovensko. Brutálna poprava novinára a jeho snúbenice vyvolala najväčšie protesty od Nežnej revolúcie, výmenu popredných politikov a policajných funkcionárov, no tiež spustila lavínu káuz a šokujúcich odhalení.

Telá našli po niekoľkých dňoch

K vražde Jána a Martiny došlo 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Telá boli nájdené 25. februára potom, čo sa s nimi nevedeli spojiť rodičia a tí zalarmovali políciu. Kuciaka zavraždili výstrelom do hrude, Kušnírovú ranou do hlavy. Nasledujúce ráno Slovenskom obletela správa, že novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení.

Martina Kušnírová a Ján Kuciak.
Martina Kušnírová a Ján Kuciak. Foto: TV Markíza
 

Vtedajší premiér Robert Fico a Robert Kaliňák zrušili svoj program a policajný prezident Tibor Gašpar spresnil, že vražda súvisela s Kuciakovou prácou. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyhlásil, že ak sa potvrdí, že dôvodom vraždy bola novinárska práca, sme polomafiánsky štát, a naznačuje to niečo, čo treba veľmi rýchlo uťať. V tom čase ešte verejnosť netušila o úplatkoch pre sudcov, o kamere v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, či o kauze Dobytkár.

Milión eur na stole

Hneď v deň zverejnenia informácie o vražde, sa začalo špekulovať, kto by mohol byť objednávateľom vraždy. Ako prvá sa ukázala talianska stopa, pretože posledný nedokončený Kuciakov článok odhaľoval prepojenie talianskej mafie na slovenskú vládu. Článok zverejnili všetky slovenské médiá.

Fico, Kaliňák a Gašpar 27. februára predstúpili pred novinárov a položili na stôl milión eur v hotovosti na dolapenie páchateľov. „Dámy a páni, predo mnou leží milión eur. Táto odmena je určená človeku, ktorý naberie odvahu, ak má informácie, a príde na políciu, alebo iným spôsobom oznámi, že vie niečo o tomto trestnom čine," vyhlásil Fico. Peniaze neboli dodnes nikomu vyplatené.

Na snímke je na stolíku milión eur, ktoré vtedajší premiér sľúbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu vraž
Na snímke je na stolíku milión eur, ktoré vtedajší premiér sľúbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu vraž Foto: TASR
 

Vražda, ale aj bezprostredné reakcie vládnych politikov vyvolali odpor verejnosti. Dňa 28. februára 2018 sa v Bratislave konal prvý spomienkový pochod za Jána a Martinu. Sformulovala sa organizácia Za slušné Slovensko. Žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu. Zhromaždenia pokračovali v Bratislave aj iných mestách Slovenska.

 

Fico demisiu odmietal a obviňoval Za slušné Slovensko zo sprisahania. Protesty však silneli a pokračovali aj v zahraničí. 9. marca sa v Bratislave konal najväčší protest v dejinách samostatného Slovenska. Medzitým odstúpil minister kultúry Marek Maďarič (Smer) a neskôr aj Vladimír Jasaň a Mária Trošková, ktorí boli spájaní s talianskou mafiou.

Vraždu ostro odsúdil aj vtedajší prezident Andrej Kiska. Jeho vzťah s Ficom sa začal čoraz viac vyostrovať. "Hovoril som osobne s premiérom Robertom Ficom o možných východiskách z vážnej politickej krízy. Žiaľ, ukázalo sa, že naše vnímanie a naše názory na možné riešenia sú rozdielne," dodal Kiska.

Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave.
Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave. Foto: TASR
 

Fico po nátlaku podal demisiu

Po nátlaku koaličnej strany Most-Híd odstúpil z postu ministra vnútra Robert Kaliňák a 14. marca podal demisiu aj premiér Robert Fico. 22. marca vymenoval Kiska novú vládu Petra Pellegriniho (Smer), ktorú viedol až do konca volebného obdobia.

 

Nový minister vnútra Tomáš Drucker bol vo funkcii len tri týždne. Potom, čo sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Gašpara, odstúpil. Na jeho miesto nastúpila Denisa Saková, ktorá už zmenu vo vedení polície presadila. Novým policajným prezidentom sa stal Milan Lučanský.

Čižnár podpísal v apríli v Haagu s partnermi z Talianska a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý pracoval na objasňovaní vraždy novinára a jeho snúbenice. Zástupcovia Europolu vypovedali aj pred súdom a opísali svoje pracovné metódy.

Razia v Kolárove

Protesty v lete utíchli a o prípade neboli známe nové informácie. Zlom nastal v septembri 2018, keď NAKA urobila veľkú raziu v Kolárove. Po nej zadržali Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa. O pár dní neskôr zatkli v Komárne aj Alenu Zsuzsovú. Dovtedy neznáme mená sú dnes spájané s objednávkou a vykonaním vraždy Jána a Martiny.

Andruskó ako jediný spolupracoval s polícou okamžite po zadržaní. On priviedol políciu k Zsuzsovej a k Marianovi Kočnerovi. Všetci štyria obvinení z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a z ďalších trestných činov išli 30. septembra 2018 do väzby. Szabó a Zsuzsová sú v nej dodnes. Andruskó si už odpykáva trest vo väzení a Marčeka čaká ešte odvolacie konanie.

K obvineniu Kočnera došlo v marci 2019. Prokurátor vyhlásil, že dôvodom objednávky vraždy bola Kuciakova práca. Kočner už v tom čase sedel vo väzbe pre kauzu falšovania zmeniek. V tomto prípade ho súd odsúdil na 19 rokov.

V nasledujúcich mesiacoch sa postupne odkrývali správy z Kočnerovej Threemy, ktoré odhalili úplatkársky svet sudcov, vyšetrovateľov a prokurátorov. Pre komunikáciu so Zsuzsovou odstúpil vtedajší podpredseda parlamentu Martin Glváč a prokurátor René Vanek.

Megaproces začal necelé dva roky po vražde

V októbri 2019 policajný prezident Lučanský rozpustil tím Kuciak, pretože bolo ukončené prípravné konanie a bola podaná obžaloba. Všetko sa schyľovalo k megaprocesu. Ten sa začal 19. decembra verejným prejednaním obžaloby. Prítomná bola stovka novinárov a prišli aj zahraničné štáby.

Jozef Kuciak na súde v Pezinku.
Jozef Kuciak na súde v Pezinku. Foto: TASR
 

Senát prijal obžalobu a okrem Marčeka všetci obvinení odmietli vinu. Marček sa rodičom Jána a Martiny ospravedlnil. Vyhlásil, že ich bolesť ho prinútila priznatiť vinu.

30. decembra Špecializovaný trestný súd odsúdil Andruskóa na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy. V apríli 2020 odsúdil súd Marčeka na 23 rokov. Voči rozsudku sa prokurátor odvolal a rozhodne o ňom Najvyšší súd.

Rozsudok mal súd vyniesť 5. augusta. Deň pred tým však senát pojednávanie zrušil. Predsedníčka senátu Ružena Sabová to odôvodnila tým, že súd potrebuje pokračovať v porade o pripravovanom rozsudku. Právnici procesných strán aj prokurátori uviedli, že je to legitímne rozhodnutie súdu. Prokurátor Juraj Novocký však dodal, že ide o neštandardnú situáciu.

Nový termín pojednávania súd určil na 3. septembra. Tesne pred týmto dátumom prokurátora navrhla ďalší dôkaz. Až po rozhodnutí, či dôkaz bude pripustený alebo nie, senát môže pristúpiť k vyneseniu rozsudku.

Podrobný priebeh všetkých pojednávacích dní si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?