04. 08. 2020 16:44 , článok bol aktualizovaný 04. 08. 2020 17:58 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Rozsudok v prípade vraždy Jána a Martiny v stredu nebude. Senát potrebuje viac času

Novým termínom hlavného pojednávania je 3. september.

T. Szabó, M. Kočner, A. Zsuzsová
T. Szabó, M. Kočner, A. Zsuzsová

Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová zrušila stredajší (5. 8.) termín pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z dôvodu nutnosti pokračovania porady senátu o pripravovanom rozsudku.

Novým termínom hlavného pojednávania je 3. september. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Rozsudok nad Marianom Kočnerom, Alenou Zsuzsovou a Tomášom Szabóom sa očakával po prednesení záverečných rečí prokurátora, splnomocnencov poškodených, obhajoby a obžalovaných.

Vzhľadom na to, že obžalovaní nevyužili možnosť posledného slova zostáva v kauze už iba vyhlásiť rozsudok. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan navrhol vo svojej záverečnej reči uložiť obžalovaným trest odňatia slobody na 25 rokov.

Pojednávanie s Marianom Kočnerom a ďalšími sa začalo v januári tohto roku. Senát zložený z predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je obžalovaná trojica Szabó, Zsuzsová a Kočner, ktorý si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za články Jána Kuciaka o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Zlatica Kušnírová: Mám zlé pocity

Mama Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová sa spoločne s rodičmi Jána Kuciaka chystala ráno na súd. Po zrušení pojednávania má zlé pocity, píše Denník N.

„Mám zlé pocity, bojím sa, aký padne verdikt," povedala o zrušení termínu. „Už sme boli pripravení, nastavení, už sme tu. Teraz to musíme zase všetko nanovo prežívať. Mysleli sme si, že už zajtra sa dozvieme verdikt. O to dlhší čas budeme mať nervy a napätie," uviedla pre denník.

Presunutie pojednávania v kauze Kuciak je legitímne, zhodujú sa Para a Lipšic

Zrušenie stredajšieho (5. 8.) pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciak na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku označili advokát obžalovaného Mariana K. Marek Para a advokát poškodených Daniel Lipšic za legitímne rozhodnutie senátu.

Vzhľadom na závažnosť danej veci považujú predĺženie lehoty na rozhodovanie senátu za pochopiteľné. Novým termínom hlavného pojednávania je 3. september.

"Beriem na vedomie, pokiaľ senát potrebuje dlhší čas," skonštatoval Lipšic pre TASR s tým, že je aj dovolenkové obdobie a nevníma to nijako dramaticky. "Pôjde o veľmi dôležitý rozsudok v danej veci, takže som presvedčený, že všetci členovia senátu sa potrebujú dôkladne pripraviť, ale aj prediskutovať rozhodnutie vo veci," zdôraznil.

Para poukázal na to, že v zákone je poriadková lehota, ktorá určuje dobu predpokladanú ako nevyhnutnú pre poradu senátu, ale podľa vlastnej úvahy si ju môže predĺžiť, ako sa stalo aj v tomto prípade. "Vzhľadom na okolnosti veci a závažnosť konania je doba do 3. 9. primeraná a nie je neobvyklá ani nezvyčajná," povedal pre TASR Para s tým, že 3. septembra je možné očakávať vynesenie rozsudku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?