17. 08. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Učitelia majú sľúbené zvyšovanie platov. Dočkajú sa ho aj naozaj?

Naposledy sa zvyšovali platové tarify od januára o desať percent.

Učitelia majú sľúbené zvyšovanie platov.
Učitelia majú sľúbené zvyšovanie platov. Foto: TV Markíza

Učiteľom chcú zvýšiť platy už od januára. Minister vyjednáva ďalší balík peňazí. Na rad by mali prísť aj nepedagogickí zamestnanci. Tak, aby so zárobkami nepadali pod minimálnu mzdu.

Vyžiť z učiteľského platu je ťažké, v hlavnom meste a okolí nestačí ani na režijné náklady. Učiteľom pomáhajú štartovacie byty, no napriek tomu ich je nedostatok.

Naposledy sa zvyšovali platové tarify od januára o desať percent. Prilepšili si tak všetci pedagogickí zamestnanci, vrátane vysokoškolských a výskumných pracovníkov. Napriek pandémii, ktorá okresáva príjmy štátnej kasy, vyjednávanie o zvyšovaní na ďalší rok sa už začalo.

„Ambíciou ministerstva školstva je získať o 150 miliónov eur viac na platy učiteľov ako je to v súčasnosti, časť z týchto prostriedkov by mala ísť na celoplošné zvýšenie platov, časť pôjde riaditeľom škôl na odmeňovanie aktívnych učiteľov," povedal Tomáš Nejedlý, minister školstva.

Ďalšie tri miliardy z eurofondov chcú na platy zamestnancov regionálneho školstva. O koľko by sa platy zamestnancom dvihli, rezort školstva hovoriť ešte nechce. Najmä preto, že posledné slovo má minister financií.

Okrem toho, aký bude výsledok vyjednávania o zvyšovaní platov je dôležité aj to, ako sa skončia tie o minimálnej mzde pre budúci rok. A či sa tá dostane do tabuliek. Podľa posledného návrhu by mohla stúpnuť na 620 eur v hrubom.

Viac sa o platoch učiteľov dozviete z reportáže Andrey Macoškovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?