20. 08. 2020 10:03 , článok bol aktualizovaný 20. 08. 2020 17:18 | STROPKOV/TV Markíza, zg

Deň po tragédii na Liptove: Čo sa stalo v osudný okamih?

Vodiča bieleho auta už obvinili z prečinov usmrtenia a ublíženia na zdraví.

Kríže na mieste nešťastia nehody pri Liptovskom Trnovci.
Kríže na mieste nešťastia nehody pri Liptovskom Trnovci. Foto: TV Markíza

Čierna zástava na radnici, uplakaní spolužiaci, zdrvení príbuzní a množstvo nezodpovedaných otázok. Tak to vyzerá v Stropkove, odkiaľ pochádzalo päť obetí mimoriadne tragickej nehody na Liptove. Štyri deti a 43-ročný spolujazdec Marián boli na prázdninovom výlete spolu s ich kamarátmi.

Mala to byť akási oteckovská dovolenka štyroch mužov s piatimi deťmi. Ubytovali sa na chate neďaleko Liptovskej Mary. Odtiaľ chodili na výlety v bielom minivane. Podľa jednej z verzií na mokrej ceste dostali šmyk a do boku ich auta vrazila dodávka s nemeckou evidenčnou značkou, ktorá išla oproti. V tej sedeli traja ľudia.

Chlapec v náručí policajtky, ktorý ako jediný z detí prežil nehodu pri Liptovskom Trnovci.
Chlapec v náručí policajtky, ktorý ako jediný z detí prežil nehodu pri Liptovskom Trnovci. Foto: TV Markíza
 

Následky sú fatálne. Zahynul 43-ročný muž, po ktorom doma zostala hendikepovaná dcéra a školáci vo veku šesť až jedenásť rokov. Spomedzi členov detskej posádky prežil nehodu len trojročný chlapček, ktorý bol v autosedačke. Spolu s jedným mužom skončili na pozorovaní v nemocnici v Liptovskom Mikuláši. Ďalší zranení sú v opatere lekárov v Ružomberku.

„Mamička s dcérou z Nemecka ako aj pacient zo Slovenska sú v stabilizovanom stave, mimo ohrozenia života. Momentálne je však predčasné hovoriť o termíne ukončenia ich hospitalizácie,“ povedala nám hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Petra Dišková.

Zákruta smrti je pol kilometra pred dedinou

Na obete nešťastia spomínajú aj na mieste tragickej zrážky. Cestu neďaleko Liptovského Trnovca lemuje päť krížov a sviečky. V diskusiách na internete sa objavujú názory, že dážď dokáže tento úsek cesty zmeniť na zradnú pascu. Vodičov pred možným šmykom vystríha aj dopravná značka.

Nehoda pri obci Liptovský Trnovec.
Nehoda pri obci Liptovský Trnovec. Foto: Marek Vnenčák
 

Ľudia špekulujú aj o tom, že ak by sa autá zrazili čelne, bilancia by nemusela byť až taká tragická. „Zboku nemáme žiadnu deformačnú zónu alebo veľmi mal. Na prednej časti máme skoro až štyri rôzne nárazníkové zóny.,“ povedal nám Gabriel Kasanický zo žilinského Ústavu súdneho inžinierstva.

Vyšetrovatelia a znalci sa pokúsia celý priebeh nehody zrekonštruovať. Zatiaľ však nekomunikujú, čo presne sa na ceste udialo, ani to, či deti mali zapnuté bezpečnostné pásy.

Stropkov pomôže pozostalým aj finančne

Mimoriadne náročné dni majú pred sebou aj v Stropkove. Táto tragédia zasiahla každého. Pri nešťastí zomreli aj dvaja 11-roční chlapci, ktorí hrali futbal za miestny klub MŠK Tesla Stropkov. Kompetentní sa rozhodli, že pre tragédiu víkendový zápas v kategórii U12 odložia, na ostatné nastúpia hráči s čiernymi páskami na rukávoch. O život prišli aj dvaja chlapci vo veku 6 a 10 rokov.

Číslo transparentného účtu pre pozostalých obetí nehody na Liptov.
Číslo transparentného účtu pre pozostalých obetí nehody na Liptov. Foto: Facebook/Mesto Stropkov - oficiálna stránka
 

Mesto už avizovalo, že rodinám pozostalých pomôže aj finančne. Prvé príspevky pribúdajú aj na transparentom účte. No a už teraz je isté, že nielen miestni si tieto prázdniny budú dlho pamätať ako tie, počas ktorých sa radosť z letného výletu v zlomku sekundy skončila pohrebom piatich obetí.

Reportáž pripravili Pavol Sivák, Marián Lechan a Marek Vnenčák.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?