03. 09. 2020 06:00 | BRATISLAVA/kk

V hre sú dva možné scenáre ďalšieho vývoja v prípade vraždy Kuciaka

Súd musí najprv rozhodnúť o novom dôkaze, ktorý navrhol prokurátor.

Na snímke zľava Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, rodina Jána Kuciaka - Mária Kuciaková (sestra), Jozef K
Na snímke zľava Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, rodina Jána Kuciaka - Mária Kuciaková (sestra), Jozef K Foto: TASR

Pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prebiehalo plynule, bez prieťahov a na začiatku to vyzeralo tak, že senát vyhlási rozsudok ešte v prvej polovici tohto roka.

Dnes však nie je jasné, kedy padne definitívne rozhodnutie. Senát má na stole ďalší podnet.

Úrad Špeciálnej prokuratúry v pondelok doručil súdu nový dôkaz. Ide o analýzu dát z telefónu Aleny Zsuzsovej. Prokurátor preto navrhuje vrátiť celú kauzu späť a do dokazovania zahrnúť aj spomínanú analýzu.

Proces tak môže pokračovať dvoma scenármi.

Prvý je taký, že sa senát rozhodne na základe nejakých nejasností, ktoré vyplynuli zo záverečných rečí, doplniť dokazovanie a v tom prípade bude rozhodovať aj o prijatí nového, navrhovaného dôkazu od prokurátora. V takom prípade bude súd pokračovať štandardným spôsobom.

Senát určí, aké dôkazy ešte chce vykonať. Ak tak rozhodne aj o novom dôkaze od prokurátora, musia sa s ním oboznámiť všetky procesné strany. V tom prípade musia na oboznamovanie dostať čas. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa pojednávanie odročilo.

Ku každému dôkazu majú obžalovaní právo sa vyjadriť. Následne musí súd vyhlásiť dokazovanie za skončené, opäť sa prednesú záverečné reči a obžalovaní majú znova právo na posledné slovo. Až potom sa sudcovia opäť budú radiť ako rozhodnú a vynesú rozsudok. V takom prípade nie je jasné, kedy to bude.

Druhý scenár je taký, že senát má vo všetkom jasno a porade vyhlási rozsudok už dnes.

Dnešné pojednávanie sledujeme minútu po minúte.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?