03. 09. 2020 10:06 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2020 14:09 | PEZINOK/zg, TASR

Kočner a Zsuzsová sú v prípade vraždy Jána a Martiny nevinní

Takto vysvetlila predsedníčka, prečo ich oslobodili.

Tomáš Szabo, Marian Kočner a Alena Zsuzsová.
Tomáš Szabo, Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Foto: TVNOVINY.sk

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku padol rozsudok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej .

Tomáš Szabó dostal za úkladnú vraždu Molnára i novinára a jeho snúbenice 25-ročný trest. Musí aj vyplatiť Zlatici Kušnírovej i rodičom Jána Kuciaka odškodné po 70-tisíc eur.  Musí nahradiť rodine Kuciakovcov majetkovú škodu 1 490 eur, čo sú náklady na pohreb. 

 

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

Podľa rozsudku, ktorý nie je právoplatný, Marián Kočner a Alena Zsuzsová sa oslobodzujú v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice.

"Nebolo dokázané, že skutok spáchali Alena Zsuzsová a Marian Kočner, konštatovala predsedníčka senátu Ružena Szabová v odôvodnení rozsudku.

Kočnera odsúdili iba za prečin nedovoleného ozbrojovania na peňazný trest 5 000 eur, resp. náhradný trest päť mesiacov a prepadnutie nábojov v prospech republiky.

Odôvodnenie oslobodenia

„Nebol predložený jediný priamy dôkaz, ktorý by ho (pozn. Kočnera) z objednávky usvedčoval. Nebolo dokázané, že Zsuzsová priamo komunikovala so Zoltánom Andruskóm o pripravovaných vraždách. Súd nemôže vyhodnocovať emotikony ako napr. smrtka, číslo 50, ale iba gramatický význam slov resp. fráz,“ povedala okrem iného v odôvodnení rozsudku predsedníčka senátu Ružena Sabová.

ŠTS zdôvodnil oslobodenie i tak, že po vyčerpaní dôkazov nemohol spoľahlivo a bez rozumných a dôvodných pochybností dospieť k záveru, že čin usmrtenia Kuciaka a Kušnírovej spáchali.

"Existencia samotného motívu spojená s existenčnou hrozbou nestačí. Obviniť a odsúdiť možno len na základe protiprávneho konania. Takéto protiprávne konanie súd v prípade Mariana Kočenra a Aleny Zsuzsovej preukázané nemá," uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová.

 

Z výpovede svedka Petra Tótha podľa súdu vyplýva, že Kočner bol pred vraždou frustrovaný z novinárov. Tóthovi mal predniesť myšlienku, že by stačilo zlikvidovať jedného a ostatní by sa zľakli. Súd však konštatoval, že myšlienka trestná nie je a nebola podložená konaním.

Keďže nebolo dokázané, že Kočner a Zsuzsová skutok, za ktorí boli obžalovaní, spáchali, ŠTS odkázal rodiny Kuciakovcov a Kušnírovcov s ich návrhom na náhradu škody voči nim na civilný proces.

Rodičia zavraždených opustili po jeho prečítaní pojednávaciu miestnosť.

Bratislavský podnikateľ sa spoza mreží nedostane, pretože je nateraz neprávoplatne odsúdený za falšovanie televíznych zmeniek .

Alena Zsuzsová vychádza z leopoldovskej väznice.
Alena Zsuzsová vychádza z leopoldovskej väznice. Foto: TASR
 

Naopak, Zsuzsová mieri na slobodu, čo potvrdila v odôvodnení aj Sabová, ale pred leopoldovskou väznicou už na ňu čakali policajti. Má na krku aj inú kauzu .

 

ŠTS konštatoval, že komunikácia nie je vo vzťahu k vražde explicitná, obsahuje len náznaky. Pochybnosti podľa súdu vzbudzuje aj to, že podľa výpovede odsúdeného Zoltána Andruskóa si mala Alena Zsuzsová objednať vraždu tak, aby sa telo nenašlo, pričom nevypovedal napríklad o tom, že by sa preto hnevala. Uviedol len, že ju nahnevalo, že zavraždili aj ďalšiu osobu.

Rovnako nebolo podľa súdu dokázané, že by Zsuzsová zaplatila za vraždu a následne vyplatila aj doplatok po medializácii prípadu.

Prečítajte si aj: Rodičia odišli zo súdu po vyhlásení rozsudku. Sú presvedčení o vine Kočnera a Zsuzsovej 


Sabová uviedla, že oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej spod obžaloby nie je rozhodnutím o ich nevine. Poznamenala, že na oslobodenie stačilo, že nebolo preukázané, že čin spáchali. Súd podľa Sabovej nemohol podľahnúť tlaku, poukázala pritom na medializované informácie.

Rozsudok a jeho odôvodnenie po 22 pojednávacích dňoch čítala predsedníčka senátu Sabová, pričom v súdnej sieni nebola Zsuzsová a Szabó. Predsedníčka senátu ako prvý čítala rozsudok v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára, kde je vinný Szabó. Následne prešla k čítaniu rozsudku v prípade vraždy novinára.

Prokurátor i poškodení sa odvolali

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal odvolanie voči rozsudku senátu. Sťažnosť podali aj zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic a zástupca poškodenej Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica.

Miroslava Marček, ktorý sa priznal, ŠTS ešte v apríli odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody. Ako prvého v kauze koncom minulého roka odsúdili Zoltána Andruskóa na 15 rokov odňatia slobody. V kauze vraždy následne vystupoval ako svedok.

Ján a Martina
Ján a Martina Foto: Profimedia.sk
 

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala vláda Petra Pellegriniho.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?