03. 09. 2020 11:04 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2020 16:20 | BRATISLAVa/tvnoviny.sk

Reakcie politikov na rozsudok: Prezidentku Čaputovú verdikt súdu šokoval

Podobné reakcie prejavili aj ostatní politici.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Bezprostredne po oznámení oslobudzujúceho rozsudku pre Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na sociálnych sieťach zverejnili slovenkí politici reakcie.

 

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová

„Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni, aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ vyhlásila prostredníctvom hovorcu.

Po tomto vyjadrení zapálila sviečku  Jánovi Kuciakovi na Námestí SNP v Bratislave pripomenula, že ide o prvostupňový rozsudok súdu. Verdikt podľa nej treba rešpektovať a ďalej sa uvidí, ako sa bude proces vyvíjať v odvolávacom konaní.

Myslí si, že ak v krajine zahynie novinár, tak to vzbudí záujem verejnosti, zahraničných médií a iných inštitúcií. Prípad je podľa hlavy štátu špecifický tým, že mu ľudia venovali pozornosť a boli priebežne informovaní o priebehu procesu, jeho detailoch a dôkazoch. "Očakávania od spravodlivého verdiktu sú úplne na mieste," podotkla Čaputová.

 

Na rozsudok reagovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

 

Exprezident Andrej Kiska

"VRAŽDA Nemám slov. A kto si teda tú vraždu objednal?," napísal na sociálnej sieti.

Premiér Igor Matovič

"Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov ... verme, že spravodlivosť si ich oboch počká," reagoval na sociálnej sieti.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel

"Nevinní? Oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej nie je koniec príbehu. Ak obžaloba presvedčila predsedníčku senátu, ktorú však zvyšní dvaja sudcovia prehlasovali, stále vidím nádej, že odvolací súd postihne aj objednávateľov. Tí nesú najväčšiu vinu na smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," myslí si.

Popredseda parlamentu Juraj Šeliga

"Napriek tomu, že som právnik, nebudem klamať, dnešné rozhodnutie špecializovaného súdu v Pezinku vo veci vraždy Jána a Martiny mnou otriaslo. Nespochybňujem senát ani súd, rešpektujem rozhodnutie prvostupňového súdu. Ale nebudem klamať, lomcuje mnou hnev a cítim veľký smútok. Čakali sme, že budeme vedieť, kto je vinný za objednávku vraždy Jána a Martiny. Dvoch nevinných ľudí, ktorí neurobil nič zlé.

Útechou mi je to, že ide o prvostupňové rozhodnutie, voči ktorému sa prokurátori určite odvolajú. Posledné slovo bude mať Najvyšší súd Slovenskej republiky. Útechou mi je, že Kočner zostáva vo väzbe.

Viem, že emócie nie sú dobrým radcom, preto skúsim pár poznámok bez nich – racionálne a s plnou vážnosťou - ako sa od zodpovedného politika a ústavného činiteľa očakáva," napísal okrem iného v reakcii na sociálnej sieti.

Vicepremiérka Veronika Remišová

"Nevinní? Rozsudok nad Kočnerom v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej znamená aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje. 

Rozhodnutím súdu v kauze Mariána Kočnera a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť. Rozsudok súdu nie je definitívny. Na druhej strane, v prostredí nedôvery občanov voči polícií, prokuratúre a súdom na Slovensku tento rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti. 

Na Slovensku je veľa takých, ktorí sa aj naďalej spoliehajú na beztrestnosť. Rozsudok, podobne ako väčšina ľudí na Slovensku, vnímam ťažko. Na druhej strane rozhodnutie súdu rešpektujem. Vnímam ho aj ako začiatok ďalšej etapy ťažkého boja proti moci tých, ktorí sa stále spoliehajú na systém skorumpovaných sudcov, politikov a štátnych úradníkov. Na systém „našich ľudí." Proti tomuto systému už roky bojujem aj za cenu mnohých nepríjemností a útokov. 

Myslím dnes aj na rodiny zavraždených, ktoré budú aj naďalej musieť čakať na spravodlivosť pre svojich drahých. Potrebujú našu podporu a pomoc viac ako kedykoľvek predtým. Stojme ako spoločnosť pri nich," reagovala na sociálnej sieti.

Minister Roman Mikulec

"Áno, právo má platiť pre každého rovnako a nemôžeme niekoho odsúdiť len preto, že by si to priali ľudia v uliciach, politici alebo novinári. Rovnako tak mi neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov a verdikt súdu s plnou vážnosťou rešpektujem. Ako minister vnútra však vyjadrujem absolútne odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca." napísal na sociálnej sieti.

Minister Richard Sulík

"Slovenská prokuratúra je zrelá na veľkú reformu. Rodičia Jána a Martiny myslím na vás."

Minister Milan Krajniak

"Som veľmi sklamaný, že dnes boli odsúdení iba vykonávatelia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Je to len polovičné víťazstvo spravodlivosti. Svoj trest by mali ešte spoznať aj objednávatelia tejto vraždy. Veľmi dúfam, že sa polícií, prokuratúre a súdu podarí dotiahnuť do konca aj túto druhú časť. Česť ich pamiatke," napísal na Facebooku.

Europoslanec Ivan Štefanec

"Nie je dobrým signálom, že súd nateraz nebol schopný vyhodnotiť dôkazy tak, aby jednoznačne označil objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Každému musí byť jasné, že vrahovia k domu vo Veľkej Mači neprišli "len tak" a že vražda s prácou novinára priamo súvisí. Verím, že zbieranie dôkazov bude pokračovať a objednávatelia raz dostanú spravodlivý trest. Zaslúžia si to zavraždení nevinní mladí ľudia aj ich ťažko skúšané rodiny," zhrnul v statuse na Facebooku.

Predseda Smer-SD Robert Fico

Veľmi si želá, aby sa verejnosť dozvedela, kto stál za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Obžaloba neuniesla dôkazné bremeno. Svedčí o tom aj fakt, že prokuratúra sa neúspešne pokúsila predložiť ďalšie dôkazy na dokazovanie tri dni pred vynesením rozsudku. Rozsudok rešpektujem, sudcovia rozhodli na základe dôkazov, ktoré mali k dispozícii a na základe vlastného presvedčenia," reagoval na sociálnej sieti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?