03. 09. 2020 14:47 , článok bol aktualizovaný 03. 09. 2020 15:39 | PEZINOK/zg, TASR

Hrubala o rozsudku v kauze Kuciak: Som presvedčený, že urobili svoju prácu dobre

Vyhlásil tiež, že sudcovia senátu majú jeho dôveru.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala
Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala Foto: TASR

Predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ján Hrubala verí sudcom, ktorí rozhodovali v senáte Ruženy Sabovej v prípade vynesenia rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Senát pod vedením sudkyne Ruženy Sabovej oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú , za vraždu mladých ľudí poslal na 25 rokov za mreže Tomáš Szabóa.

„Ľútosť, ktorú cíti človek za smrťou dvoch ľudí, nám nedáva možnosť mstiť sa. Moji kolegovi i ja sme bytosti omylné. Som presvedčený, že urobili svoju prácu dobre," vyhlásil pred novinármi.

Podľa jeho slov v rozhodnutí sudkyne Sabovej i sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku nezistíte ani náznak podozrenia, že by rozhodovali na základe strachu. „Môj názor je ten, že je to prejav samostatnosti kritického myslenia. Nie sme bezchybné bytosti, nemôžete to ohodnotiť ako ledabolú prácu," tvrdí Hrubala.

Je presvedčený, že neexistuje ani náznak podozrenia, že by senát rozhodol na základe strachu či na základe horších motivácií. Deklaruje, že sudcovia tohto senátu majú jeho dôveru a je presvedčený, že rozhodovali na základe svojho svedomia a presvedčenia.

Na margo oslobodzujúcej časti v rozsudku vysvetlil, že ak zostanú dôvodné pochybnosti u skutkovej otázky, ktoré nemožno odstrániť v dokazovaní, treba rozhodnúť v prospech obvineného.

Stoličky v súdnej sieni pred pojednávaním v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Stoličky v súdnej sieni pred pojednávaním v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Foto: TASR
 

Skritizoval, že sa vo štvrtok (3. 9.) v médiách objavila informácia, kto ako zo senátu súdu hlasoval. Upozornil pritom, že zápisnica o hlasovaní je neverejná. Hrubala deklaroval, že sa bude zaoberať tým, prečo sa takéto veci vynášajú do médií. V prípade, ak vzniknú dôvodné podozrenia voči konkrétnemu členovi senátu, uistil, že ich preverí.

Senát ŠTS v Pezinku vo štvrtok oslobodil spod obžaloby obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa voči rozsudku odvolal. Vec sa tak dostane na Najvyšší súd SR. Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní Kočner a Zsuzsová, spáchali.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?