03. 09. 2020 14:41 | BRATISLAVA/zg

Prečítajte si, ako sudkyňa odôvodnila oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej

Dôležitú úlohu pri nedokázaní viny hrali aj emotikony z mobilu.

Kočner a Zszusová si písali aj v deň vraždy.
Kočner a Zszusová si písali aj v deň vraždy. Foto: TVNOVINY.sk

Senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením predsedníčky senátu Ruženy Sabovej oslobodil spod obvinenia objednávky vraždy novinára Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú.

Naopak, senát poslal za zavraždenie Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Tomáša Szabóa na 25 rokov s najprísnejším stupňom stráženia.

Prečo súd dvojicu oslobodil, vysvetľovala Ružena Sabová v odôvodnení rozsudku.

Tu je zopár kľúčových dôvodov, ktoré viedli k verdiktu

"Po vyčerpaní dôkazov nemohol senát spoľahlivo a bez rozumných a dôvodných pochybností dospieť k záveru, že čin usmrtenia Kuciaka a Kušnírovej spáchali."

"Existencia samotného motívu spojená s existenčnou hrozbou nestačí. Obviniť a odsúdiť možno len na základe protiprávneho konania. Takéto protiprávne konanie súd v prípade Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej preukázané nemá."

"V prípade zachytenej komunikácie v aplikácii Threema platí doslovný význam textu. Nemožno v otázke viny či neviny účelovo vykladať komunikáciu. Komunikácia (pozn. Threemy) nie je vo vzťahu k vražde explicitná, obsahuje len náznaky."

"Z výpovede svedka Petra Tótha vyplýva, že Marian Kočner bol pred vraždou frustrovaný z novinárov." Sudkyňa uviedla, že Tóthovi mal predniesť myšlienku, že "by stačilo zlikvidovať jedného a ostatní by sa zľakli." Súd však konštatoval, že "myšlienka trestná nie je a nebola podložená konaním."

"Nebol predložený jediný priamy dôkaz, ktorý by ho (pozn. Kočnera) z objednávky usvedčoval. Nebolo dokázané, že Zsuzsová priamo komunikovala so Zoltánom Andruskóm o pripravovaných vraždách. Súd nemôže vyhodnocovať emotikony ako napr. smrtka, číslo 50, ale iba gramatický význam slov resp. fráz. Obžaloba bola postavená na sérii nepriamych dôkazov."

"Nebolo súdu dokázané, že by Alena Zsuzsová zaplatila za vraždu a následne vyplatila aj doplatok po medializácii prípadu."

"Oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej spod obžaloby nie je rozhodnutím o ich nevine. Oslobodenie stačilo, že nebolo preukázané, že čin spáchali. Súd nemohol podľahnúť tlaku (pozn. mediálnemu)."

Szabó nedostal doživotný trest, pretože pred spáchaním skutkov viedol riadny život a je schopný rodinného zázemia. Sabová sa odvolávala sa aj na psychologický a psychiatrický posudok, podľa ktorého „je jeho resocializácia možná“.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?