05. 09. 2020 12:59 , článok bol aktualizovaný 05. 09. 2020 14:24 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Alena Zsuzsová, obvinená z príprav troch vrážd, ide do väzby

Podľa právneho zástupcu Zsuzsovej sa na tento krok prokurátora ÚŠP pripravovali a očakávali ho.

Alena Zsuzsová ide opäť do väzby.
Alena Zsuzsová ide opäť do väzby. Foto: TASR/ Ján Krošlák

Alena Zsuzsová, obvinená z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica, bude stíhaná väzobne. Rozhodol o tom v sobotu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

"Sudca vyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a vzal obvinenú do väzby. Dôvodom je obava z úteku, z ovplyvňovania svedkov, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti," konštatoval prokurátor s tým, že ide o obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu. Zsuzsová podala prostredníctvom svojho obhajcu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Alena Zsuzsová ide opäť do väzby.
Alena Zsuzsová ide opäť do väzby. Foto: TASR/Ján Krošlák
 


"Dôvody väzby, že by mala pokračovať v páchaní trestnej činnosti, považujem za absurditu. Dôvody, že bude ovplyvňovať svedkov - ktorých? Andruskó "sedí oproti v budove", Tomáš Szabó a Miroslav Marček sú takisto zavretí a nedokážem si predstaviť, koho ešte by mala ovplyvňovať, keď všetci v podstate boli vypočutí. A čo sa týka útekovej väzby, nevidím dôvod, prečo by mala utekať, pretože v kauze Kuciaka bola, aj keď nie právoplatne, ale oslobodená. Pokiaľ ide o kauzu Basternák, tam dôkazná situácia vyzerá zatiaľ v jej prospech. Sú tu produkované dôkazy len na základe výpovede Andruskóa," reagoval jej obhajca Štefan Neszméry. Jeho klientka vinu popiera.

Alenu Zsuzsovú, obžalovanú v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, prepustili po štvrtkovom (3. 9.) oslobodzujúcom rozsudku ŠTS z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove. Vzápätí ju opäť zadržali policajti.

Alena Zsuzsová je ako sprostredkovateľka obžalovaná aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Exprimátora zavraždili 9. júla 2010 pred jeho domom. Okrem toho je obvinená aj zo spomínaných príprav vrážd prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho, i advokáta Lipšica. Z toho obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR nielen ju, ale aj Tomáša Szabóa. Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Tú prijala Alena Zsuzsová.

Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho motívom pripravovaných vrážd bola ich práca. Lipšic sa domnieva, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian Kočner.

Jedného z troch obžalovaných z prípravy vrážd Miroslava Marčeka senát ŠTS 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka a Kušnírovej, i podnikateľa Petra Molnára. Andruskó bol za vraždu novinára už právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

Senát ŠTS v Pezinku vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice nielen Alenu Zsuzsovú., ale aj podnikateľa Mariana Kočnera Tomáša Szabóa. súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa poškodení aj prokurátor. Bude tak rozhodovať Najvyšší súd SR. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?