05. 09. 2020 19:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Tromf nepresvedčil: Predseda súdnej rady kritizuje prístup, ktorý zvolil senát súdu k Threeme

Podľa Jána Mazáka sa musia správy vyhodnocovať v širších súvislostiach.

Kočner a Zszusová si písali aj v deň vraždy.
Kočner a Zszusová si písali aj v deň vraždy. Foto: TVNOVINY.sk

Mal to byť jeden z tromfov obžaloby, no nepresvedčil. Súd neuveril, že Marian Kočner s Alenou Zsuzsovou komunikovali cez Threemu o vražde. Správa so smrtkou, debaty o počasí a zuboch senát nepovažoval za šifry o pripravenej likvidácii novinára. Dôkazom by podľa sudcov mali byť jasne čitateľné správy.

Medzi množstvom dôkazov, ktoré súdu predložila obžaloba, boli aj správy z Kočnerovho mobilu. Kľúčová bola najmä komunikácia s Alenou Zsuzsovou tesne pred a po vražde novinára a jeho snúbenice.

Súd tento dôkaz prijal ako zákonný. Správy sa čítali aj na pojednávaní. V čase, keď mal Ján Kuciak a jeho snúbenica pred sebou posledné hodiny života, poslal Kočner Zsuzsovej dnes už známu správu s päťdesiatkou a smrtkou. Päťdesiattisíc eur mala byť odmena, ktorá išla vykonávateľom a sprostredkovateľovi.

Prečítajte si tiež, ako sudkyňa odôvodnila oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej

Skoro ráno na druhý deň po vražde obaja pokračujú v komunikácii o zuboch a počasí. Kočner sa Zsuzsovej pýta, či sa roztopil sneh. Ona odpovedá, že jeden už vypadol. To mal byť podľa obžaloby moment, keď sa Kočner dozvedel o vykonaní vraždy. Súd to však takto nevidel a správy o vypadávaní zubov a počasí považoval iba za správy o vypadávaní zubov a počasí.

„V zásade platí doslovný význam, nemožno za všetkým vidieť šifru či kódovanú komunikáciu a na základe toho si fabulovať vlastný príbeh," čítala sudkyňa Ružena Sabová v odôvodení rozsudku.

Kočner tvrdil, že správa so smrtkou hovorí o prepadnutých peniazoch, ktoré neúspešne investoval do svojej politickej strany. Dlhoročný sudca a predseda súdnej rady ale prístup, ktorý k Threeme zvolil senát špecializovaného súdu, kritizuje. Podľa neho sa musia správy vyhodnocovať v širších súvislostiach.

„To vyhodnotenie znamená, že ten doslovný prepis a tie inotaje vyhodnotíte v kontexte skúsenostných poznatkov, v iných súvislostiach, v kontexte toho čo vyplynulo z iných dôkazov," myslí si Ján Mazák.

A skúsenosti podľa neho ukazujú, že kriminálnici sa nezvyknú baviť o pripravovanom zločine otvorene.

„Nikto, kto si objednáva vraždu, predsa nebude hovoriť priamo bez inotajov a bez šifier, prípadne spôsobom, ktorý ho identifikuje na základe bežných výrazových prostriedkov," dodáva predseda Súdnej rady SR.

Reportáž nakrútil René Medzihradský:

 

Celé Televízne noviny si môžete pozrieť na Markíza Plus!

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?