19. 10. 2020 10:36 , článok bol aktualizovaný 19. 10. 2020 20:21 | BRATISLAVA/TASR

Dobroslav Trnka zostáva prokurátorom, no znížia mu plat

Dôvodom disciplinárky je porušenie pravidiel prokurátorskej etiky.

Dobroslav Trnka.
Dobroslav Trnka. Foto: TASR

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku 3. disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR oslobodila v pondelok spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza ohľadne nahrávky s Marianom Kočnerom.

V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného. Za toto previnenie mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace.

Rozhodnutie disciplinárnej komisie nie je právoplatné. Navrhovateľ, námestník GP SR Jozef Szabó, podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolania. Rozhodovať bude odvolací disciplinárny senát.

Čo sa týka rozhovoru s podnikateľom Marianom Koťnerom, podľa rozhodnutia komisie Trnka redaktorovi v rozhovore 15. októbra 2019 neuviedol skutočnosti, ktoré by viedli k naplneniu disciplinárneho konania. Trnka nemal nikde priznať pravdivosť rozhovoru s podnikateľom.

"Disciplinárna komisia rozhodla ako rozhodla. Je to prvostupňové rozhodnutie. Nie je právoplatné. Podal som odvolanie proti všetkým výrokom rozhodnutia a bude na odvolacej komisii, ako rozhodne. Keby som nebol presvedčený o mojom návrhu, tak nepodám návrh na disciplinárne konanie," povedal Szabó.

Trvá na udelení najvyššieho trestu, a to zbavenie Trnku funkcie prokurátora. "Došlo k závažnému porušeniu disciplíny, prokurátorskej etiky, a tým pádom treba zato znášať aj následky," zdôraznil.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto: TASR
 

Dobroslav Trnka.
Dobroslav Trnka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk
 

Rozhovor Dobroslava Trnku pre TV Markíza.

 

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár vlani v októbri Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je okrem toho obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?