26. 10. 2020 16:00 , článok bol aktualizovaný 26. 10. 2020 17:35 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Proti D. Kováčikovi už môžu svedčiť aj jeho podriadení prokurátori. Zbavili ich mlčanlivosti

Špeciálny prokurátor čelí závažným obvineniam. Okrem iného ho stíhajú aj za zneužívanie právomocí či vyzradenie utajovanej skutočnosti.

Zadržaný Dušan Kováčik.
Zadržaný Dušan Kováčik. Foto: TASR

Dušan Kováčik sa od nedeľnej noci pozerá na svet spoza mreží. Špeciálneho prokurátora aj bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára poslala do väzby sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská.

Obaja muži majú na krku vážne obvinenia. Zadržali ich po tom, čo sa rozrozprávali viacerí. Medzi nimi údajne aj exšéf kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Obvinenia voči Dušanovi Kováčikovi a Norbertovi Paksimu sa týkajú prevažne spolupráce s mafiánskou skupinou takáčovcov. Stíhaní sú aj za prijímanie úplatku či zneužívanie právomocí.

Žiadna objednávka, poctivá práca

"Vyšetrovateľ a prokurátor postupoval výlučne na základe dôkazov v súlade so zákonom a bez tlaku mediálneho, politického alebo akéhokoľvek," povedal prokurátor ÚŠP Ondrej Repa.

Denník N napísal, že Kováčik mal dokonca mariť vyšetrovanie prípravy vraždy policajta NAKA. Tú mal údajne chystať Makó spolu s ďalšími. Podľa informácií Markízy išlo o život vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi. Práve on rieši zločiny takáčovcov, s ktorými mal Makó páchať trestnú činnosť.

Prokurátori zbavení mlčanlivosti

V súvislosti s vyšetrovaním podozrení voči špeciálnemu prokurátorovi podľa informácií televízie Markíza zbavili mlčanlivosti viacerých prokurátorov na Úrade špeciálnej prokuratúry. Teda podriadených Dušana Kováčika. Urobila tak zastupujúca generálna prokurátorka Viera Kováčiková (poznámka redakcie - menovkyňa špeciálneho prokurátora).

Informáciu nám potvrdili viaceré zdroje a aj prokurátor ÚŠP Ondrej Repa po rozhodnutí o väzbe pre Dušana Kováčika. Počty ale upresňovať nechcel. 

Mlčanlivosti zbavili vraj prevažne prokurátorov, ktorí dozorujú prípady okolo takáčovského gangu ale aj iné veľké kauzy.

No a vypovedať budú môcť aj niektorí administratívni pracovníci Úradu špeciálnej prokuratúry. Vyšetrovatelia NAKA chcú z výsluchov prokurátorov a asistentov zistiť, či Dušan Kováčik neprípustným spôsobom nezasahoval do ich práce, usmerňoval ich postup alebo či nezisťoval informácie zo spisov.

"Chcel by som vyjadriť veľké ocenenie vyšetrovateľom, nakoľko odviedli kus dobrej a poctivej práce. Pokiaľ sa bude v takejto práci pokračovať, určite sa dostavia ďalšie výsledky v podobe stíhania ďalšej závažnej trestnej činnosti," dodal prokurátor ÚŠP Ondrej Repa.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?