11. 11. 2020 14:48 | BRATISLAVA/TASR

Čaputová: Mier je hodnota, ktorú musíme neustále chrániť

Okrem nej si koniec 1. svetovej vojny pripomenuli aj podpredsedovia parlamentu.

Prezidentka Zuzana Čaputová Deň vojnových veteránov a 102. výročie ukončenia 1. svetovej vojny.
Prezidentka Zuzana Čaputová Deň vojnových veteránov a 102. výročie ukončenia 1. svetovej vojny. Foto: TASR

Mier je hodnota, ktorú musíme neustále chrániť. Pamätať by sme mali aj na históriu. Pri príležitosti 102. výročia ukončenia prvej svetovej vojny a Dňa vojnových veteránov to vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Tieto udalosti si pripomenula v stredu (11. 11.) položením venca k centrálnemu krížu na vojenskom cintoríne v bratislavskej Petržalke, v časti Kopčany.

Tento deň je podľa hlavy štátu dôležitý, aby si všetci ľudia uvedomovali hrozbu vojnového konfliktu a zároveň hodnotu mierového spolužitia. "Pre mňa je tento deň zaujímavý aj z osobných dôvodov. Po 102 rokoch sa podarilo zistiť, kde je pochovaný môj pradedo, ktorý padol v prvej svetovej vojne," skonštatovala Čaputová.

Nikdy nezabúdajme na 11. november 1918

Podpredsedovi parlamentu Juraj Šeliga, Gábor Grendel i Juraj Blanár si tiež toto výročie.  Blanár upozornil, že vojny prinášajú len utrpenie, biedu, bolesť a nenávisť.

"Nikdy nezabúdajme na 11. november 1918, pretože keď sa jedna vojna končí, druhá sa začína. Naši predkovia sa stihli dožiť aj tej druhej svetovej, hoci túžili po mieri," skonštatoval na sociálnej sieti. Šeliga informoval, že spoločne s Grendelom si boli službu a obeť vojenských veteránov uctiť na vojenskom cintoríne v Kopčanoch v bratislavskej Petržalke.

"Dnes však nespomíname len na tých, ktorí padli v prvej či druhej svetovej vojne. Spomíname aj na tých príslušníkov moderných Ozbrojených síl SR, ktorí padli v službe na mierových či bezpečnostných misiách v zahraničí alebo doma počas služby vlasti," uviedol Šeliga.

Oslava Dňa veteránov podľa jeho slov taktiež nikdy nesmie byť len o spomienke na padlých. "V prvom rade patrí tým, ktorí sú stále medzi nami a zaslúžia si našu vďaku a rešpekt za svoje obetavé nasadenie a službu," podotkol Šeliga.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?