12. 11. 2020 11:51 , článok bol aktualizovaný 12. 11. 2020 16:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Dušan Kováčik sa spoza mreží vzdal funkcie špeciálneho prokurátora

Nového by mohli voliť poslanci začiatkom budúceho roka.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA. Foto: TASR

Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora. Toto rozhodnutie doručil do podateľne národnej rady v stredu 11. novembra, informoval o tom podpredseda parlamentu Gábor Grendel.

"Do NR SR bolo doručené vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora s nasledovným textom: 'S ohľadom na skutočnosť, že uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 25. októbra o vzatí do väzby mojej osoby nadobudlo právoplatnosť, týmto sa podľa ustanovení zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry vzdávam funkcie špeciálneho prokurátora,'" priblížil Grendel. Osobne si myslí, že Kováčik v tejto situácii urobil to najrozumnejšie, čo mohol.

Dodal, že z rozhodnutia Kováčika vyplýva, že NR SR bude musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora. O termínoch a ďalších krokoch budú podľa jeho slov verejnosť informovať.

Gábor Grendel s abdikačným listom Dušana Kováčika.
Gábor Grendel s abdikačným listom Dušana Kováčika. Foto: TASR
 

Nepredpokladá však, že by sa voľba spojila s voľbou nového generálneho prokurátora. "Je to nová informácia, musíme si s kolegami sadnúť tak, aby to bolo všetko na poriadku a v súlade so zákonmi a termínmi, ktoré zákony predpokladajú," uviedol.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje Kováčikovo rozhodnutie za logické vzhľadom na závažnosť obvinení, ktorým čelí. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.       Poznamenal, že prezidentka už v prvej reakcii uviedla, že by sa Kováčik mal vzdať postu.

Rozhodnutie Kováčika vzdať nie je žiadne prekvapenie. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Nazdáva, že Kováčik mal toto rozhodnutie urobiť už skôr.

"Pri tak závažných obvineniach je dôležité z hľadiska dôveryhodnosti inštitúcií, aby osoba, ktorá je na čele takejto inštitúcie, urobila takéto rozhodnutie, aj keď je to nepríjemné. A nesúvisí to vôbec s tým, či bola preukázaná vina. Súvisí to jednoducho s tým, že tá dôveryhodnosť inštitúcie padá dole," poznamenala prostredníctvom hovorcu Petra Bublu.

Podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) a Juraj Šeliga (Za ľudí).
Podpredsedovia parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) a Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: TASR
 

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) odhaduje, že voľba špeciálneho prokurátora v parlamente by mohla byť v januári alebo februári 2021. Odchodom Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora sa podľa neho začala naplno čistiť prokuratúra.

"Tento pán bol zametač, ktorý 61 prípadov zamietol pod koberec. Najzávažnejšie kauzy ako Gorila a ďalšie nevyšetroval," reagoval na Kováčika na štvrtkovej tlačovej konferencii. "Je podozrivý, že sa stretával aj s politikmi a snažil sa ovplyvňovať kauzy, prokuratúru i políciu," dodal.

Kováčik ako špeciálny prokurátor bol podľa strany Sloboda a Solidarita symbolom skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia Smeru. Tento človek nemal na špeciálnej prokuratúre už dávno čo robiť a preto je dobrou správou, že skončil.

„Dušana Kováčika by sme nikdy nemuseli prosiť, aby zo svojej funkcie odišiel, ale by sme ho pri takejto závažnej skutočnosti jednoducho odvolali. Ak by sme vytrvali v prijatej zákonnej úprave prokuratúry, nemuseli sme sa prosiť mafiánovi, aby odstúpil. Medializované informácie, podľa ktorých mal byť Dušan Kováčik v pravidelnom kontakte s Norbertom Bödörom, prostredníctvom ktorého naňho vplýval Marian Kočner, dokazujú, že tento človek nemal na špeciálnej prokuratúre už dávno čo robiť. Očista prokuratúry je nevyhnutná a nedokazuje to len prípad Dušana Kováčika," uviedol poslanec a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Voľba Kováčikovho nástupcu

Voľbu by mal vyhlásiť predseda parlamentu. Podľa Šeligu ju pravdepodobne vyhlási v jeho zastúpení podpredseda Grendel. "Následne bude primeraný čas, okolo mesiaca, aby sa kandidáti mohli prihlásiť, následne bude plynúť 20-dňová lehota na zverejnenie životopisov a potom prebehne verejné vypočutie," informoval podpredseda NR SR.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Kandidátov na špeciálneho prokurátora môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Kováčik je väzobne stíhaný za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, zneužitie právomocí verejného činiteľa a korupciu. Podľa Denníka N sa podozrenia voči nemu netýkajú len kauzy bratislavskej zločineckej skupiny takáčovcov. Je tiež obvinený, že mal pomáhať mariť vyšetrovanie prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA. Okrem iných sa mal na tejto príprave vraždy podieľať aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?