06. 12. 2020 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Predčasne narodených detí pribúda. Lekári hovoria o dvoch dôvodoch

Na Slovensku sa približne každé desiate dieťa narodí predčasne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Deti narodené pred termínom sa stávajú fenoménom našich čias. Jedným z dôvodov je, že dnes rodia ženy viac v zrelšom veku. Kým napríklad pred revolúciou priskoro narodené deti umierali, dnes dokážu lekári zachrániť aj bábätko narodené v 24. týždni tehotenstva.

Na Slovensku sa približne každé desiate dieťa narodí predčasne. A hoci je tento trend celosvetový, v minulosti to tak vôbec nebývalo.

Dôvody sú dva. Jedným je vyšší vek rodičiek a druhým je medicínsky pokrok. V osemdesiatych rokoch nezrelé deti ani nezachraňovali.

Dnes vedia zachrániť ešte menšie nedonosené deti. Neonatológovia - špecialisti pre novorodencov, chcú, aby takéto deti dokázali žiť plnohodnotný život.

Väčšina detí narodených s pôrodnou hmotnosťou okolo 1500 gramov, čiže veľmi malé deti, vďaka napredovaniu v medicíne, technike i zdravotníckej starostlivosti tak prežíva kvalitne.

Tak ako celá spoločnosť bojuje s pandémiou koronavírusu, nevyhla sa ani novorodencom. Tí sa, hoci je pozitívna matka, rodia spravidla ako negatívne. Nakaziť sa môžu neskôr.

Lekári nevedia, aké budú dlhodobé následky infekcie, ktorú novorodenec v tom včasnom období prekoná. Práve preto dajú mamám dostatok informácií, aby sa vedeli rozhodnúť, či si nechajú dieťa pri sebe alebo ich na pár dní zveria do rúk iba zdravotníkom. Napríklad v Martine sú týždne, keď tam rodia aj tri či štyri pozitívne testované matky.

Viac si pozrite v reportáži:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?