04. 12. 2020 08:40 | BRATISLAVA/TASR

Prokurátor žiada pre policajného exprezidenta Milana Lučanského väzbu

Mal prijímať úplatky.

Policajný exprezident Milan Lučanský.
Policajný exprezident Milan Lučanský. Foto: TASR

Prokurátor žiada stíhať väzobne bývalého prezidenta Policajného zboru (PZ) Milana L. a ďalšie osoby zadržané a obvinené v rámci akcie Judáš. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

"Prokurátor ÚŠP podal v piatok nadránom návrh na väzbu siedmich osôb pre korupčné trestné činy a iné," uviedla hovorkyňa.

Hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka vo štvrtok (3.12.) informoval, že v prípade obvinili osem osôb. Ide o ľudí, ktorí pôsobili a niektorí stále pôsobia vo vysokých funkciách Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Kriminálneho úradu finančnej správy.

Trestnej činnosti sa mali dopúšťať dlhodobo a to minimálne vo ôsmich skutkoch. Obvinenie sa týka prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Milan Lučanský mal v rokoch 2014 a 2015, keď bol prvým viceprezidentom a aj od mája 2018, kedy sa stal šéfom polície, prijímať úplatky. Tie sa mali súhrne vyšplhať až na pol milióna eur, informuje Dennik N.

Tvrdia to vo svojich výpovediach Norbert Paksi, vtedajší zástupca riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností, a František Böhm, podnikateľ, ktorého policajti spájajú s takáčovcami. Obaja sú vo väzbe v rámci kauzy Božie mlyny.

Lučanský, Marian Kučerka, Daniel Čech a Jozef Rehák boli obvinení z prijímania úplatku. Rehák je zároveň obvinený aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Norberta Bödora obvinili z podplácania. Peter Gašparovič, Ladislav Vičan a Boris Beňa sú obvinení z vydierania. Beňa obvinil vyšetrovateľ aj z ohrozenia dôvenej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?