06. 12. 2020 19:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Policajti, prokurátor Šanta i bývalá šéfka Najvyššieho súdu spochybňujú Jankovskej výpoveď

Tá uviedla, že pred rozhodnutím Najvyššieho súdu prišli za predsedníčkou Danielou Švecovou policajti s požiadavkou, že Kočner musí byť vzatý do väzby.

Monika Jankovská.
Monika Jankovská. Foto: TASR - Ján Krošlák

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta si myslí, že je nepravdepodobné, aby rozhodnutie o vzatí Mariana Kočnera do väzby ovplyvňovali policajti z NAKA. Návštevu policajtov na súde odmieta aj vtedajšia predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Obaja tak spochybňujú výpoveď Moniky Jankovskej, ktorú momentálne preveruje vyšetrovateľ.

Výpoveď Moniky Jankovskej zasahuje do množstva prípadov, vrátane kauzy zmeniek. Pri tých sa priznáva k ovplyvňovaniu sudkýň Maruniakovej a Cvikovej, no odmieta akékoľvek úplatky zo strany Kočnera.

„Kočner mi nesľúbil žiadnu finančnú odmenu, ani mi nevyplatil žiadnu odmenu. Ani osobne, ani sprostredkovane," uvádza vo výpovedi Jankovská.

Popritom ako Jankovská popisovala vyšetrovateľom svoj vzťah s Kočnerom, si spomenula aj na príhodu, ktorá sa mala stať v lete 2018 na pôde Najvyššieho súdu. Bolo to po tom, čo Mariana Kočnera nevzal do väzby Špecializovaný trestný súd.

„Pred rozhodnutím Najvyššieho súdu prišli za predsedníčkou Danielou Švecovou policajti s požiadavkou, že Kočner musí byť vzatý do väzby," spomína si bývalá štátna tajomníčka.

„V roku 2018 pred tým, ako bol Marian Kočner vzatý do väzby, ma nenavštívili policajti z NAKA, takže nik odo mňa nežiadal, aby bol vzatý do väzby. Toto som napokon ani nemohla urobiť, lebo išlo o rozhodovaciu činnosť, do ktorej som ako predsedníčka Najvyššieho súdu nemohla zasiahnuť," uviedla v stanovisku vtedajšia šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová.

Jankovskej sa na údajné stretnutie pýtal vyšetrovateľ NAKA aj počas druhého kola výsluchu. Bývalá štátna tajomníčka si na ďalšie detaily, vrátane mien policajtov alebo ich služobného zaradenia, nespomenula.

„Vyšetrovateľ informáciou, že by za sudkyňou NS pred rozhodovaním o sťažnosti prokurátora proti prepusteniu obvineného na slobodu bol ktokoľvek so zámerom ovplyvňovať jej rozhodnutie nedisponuje, a teda nemá ani informáciu, že by za sudkyňou boli policajti," povedal v stanovisku policajný hovorca Michal Slivka.

O tom, že by na súd prišli policajti. nevie ani dozorový prokurátor zmeniek Ján Šanta.

„Takúto vedomosť som do výsluchu Jankovskej nemal a zdá sa mi to veľmi málo pravdepodobné. Mne sa zdá, že táto časť jej výpovede je nepravdivá, obdobne ako iné časti jej výpovede v kauze zmenky, kde evidentne selektuje a vypovedá len to, čo jej vyhovuje a nevypovedá pravdu," myslí si prokurátor Ján Šanta.

Motiváciu Jankovskej klamať o takomto stretnutí Šanta nepozná.

„Tak to naozaj mi je ťažko povedať, akú taktiku ušili so svojím obhajcom, ale naozaj, keď som čítal jej výpoveď, tak tá je svojím spôsobom, tak povediac, o ničom," uzavrel Šanta.

Kočnera napokon súd do väzby vzal a sedí v nej doteraz, kde momentálne čaká na definitívny verdikt v kauze zmenky. Popritom polícia Jankovskej výpoveď naďalej preveruje.

Téme sa venoval Adel Ghannam:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?