09. 12. 2020 17:00 | STROPKOV/TV Markíza

Stropkovskí školáci a ich rodičia zahltili testovacie miesto

Stoja v radoch aj s ľuďmi, ktorí sa chcú testovať i preto, že majú príznaky.

Testovanie v Stropkove.
Testovanie v Stropkove. Foto: TV Markíza

Stropkovskí školáci sa chcú sa vrátiť do lavíc, no podmienkou je negatívny test. V dlhých radoch stoja spolu s tými, ktorí sa chcú testovať napríklad i preto, že majú príznaky.

Návrat žiakov druhého stupňa do lavíc ohlásila Cirkevná základná škola Petra a Pavla v Stropkove. Pretestovať musí vyše 300 ľudí, vrátane žiakov a rodičov. „Chceli by sme od štvrtka (10. 12.) otvoriť, keďže sa nám deti a rodičia testujú a všetko je pripravené,“ povedala nám riaditeľka školy Mária Karašinská.

Vlastné testovacie miesto škola nezriadila. Pre snahy otvoriť jednu zo škôl toto testovacie miesto najväčší nápor zažívalo v utorok (8. 11.), no dlhé rady sa tvorili i na druhý deň. „Deti majú informácie, aj rodičia vedia o tom, ak sa im to nepodarí dnes, včera, tak pôjdu zajtra a nastúpia v piatok či v pondelok. Každý jeden deň v škole je len plusový pre tie deti a rodičov,“ konštatovala Karašinská.

Školáci, rodičia i učitelia tak v radoch čakali s tými, ktorí sa chceli testovať napríklad aj preto, že majú príznaky. Hoci nie všetci. Druhý stupeň ostatných škôl, tých v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ostáva zatvorený.

„Nie je v našich silách, aby sme to zabezpečili v takej krátkej dobe, aby bol otestovaný každý žiak, pedagogickí, nepedagogickí zamestnanci a aspoň jeden rodič. Je to asi 1 500 ľudí,“ tvrdí primátor Ondrej Brendza.

Samospráva tvrdí, že do úvahy neberie len kapacitné možnosti testovacieho miesta v meste, ale takisto aj zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v celom okrese.

„Počet pozitívne testovaných pribúda a nie je možné, aby sme využívali jedno mobilné odberové miesto na testovanie žiakov, učiteľov a rodičov, pretože už teraz sú maximálne vyťažení,“ dodal primátor.

Reportáž spracoval Pavol Sivák.

 

Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?