15. 12. 2020 08:38 , článok bol aktualizovaný 15. 12. 2020 12:27 | BRATISLAVA/zg, TV Markíza, TASR

Kauza zmenky: Ruska vraj poliali kyselinou, po ošetrení ho prepustili domov. Súd odročili

Prokurátor Šanta a advokát Lipšic jeho PNku spochybňujú, na súde bol iba Kočner.

Pavol Ruska a Marian Kočner.
Pavol Ruska a Marian Kočner. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Najvyšší súd odročil na 12. a 13. januára pojednávanie v prípade odvolania Mariana Kočnera a Pavla Ruska v kauze televíznych zmeniek, ako aj aj prokurátora ÚŠP. O odročení rozhodol senát po krátkej, približne 20 minútovej, prestávke.

 

Stalo sa tak po tom, ako Rusko neprišiel na súd, pretože ho v pondelok (14. 12.) ho asi niekto polial kyselinou. Zasiahli mu tvár, oči a údajne má poškodené aj dýchacie cesty. Ošetrili ho v ružinovskej nemocnici a pustili domov.

Hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Lucia Mihaliková pre TV Markíza potvrdila, že polícia v pondelkových (14. 12.) večerných hodinách prijala oznámenie o incidente na Trnavskej ulici v Bernolákove.

„Neznáma osoba mala obliať muža nezistenou tekutinou. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Senci vedie v tomto prípade trestné konanie pre podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu,“ uviedla.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TASR
 

Na Najvyšší súd doručili v utorok (15. 12.) ráno list, že o Ruskovom stave informovala v pondelok večer obhajcu Mareka Paru manželka obžalovaného. V tomto prípade už bolo podané trestné oznámenie voči neznámemu páchateľovi. Zároveň navrhol vylúčiť svojho mandanta na samostatné konanie. Odôvodnil to tým, že nechce, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta vyhlásil, že chce konať. Odôvodnil to tým, že na to majú právne prostriedky. Hovorí, že mu tento stav pripomína podobné situácie na NS, keď dochádzalo k obštrukciám a obžalovaný sa má chrániť. Chýba mu stanovisko lekára, prečo nemohol prísť. Napriek tomu pred senátom vyhlásil, že súhlasí s Parovým návrhom, aby sa pokračovalo iba s Marianom Kočnerom, ale ten senát zamietol.

Podľa neho je otázne, či vôbec k nejakému zraneniu obžalovaného Ruska došlo. Osobne ho mrzí, že súd neprijal návrh na vylúčenie Ruskovej veci na samostatné konanie. "Beriem to však len na vedomie. Verím, že ďalší termín je už nemenný," zdôraznil Šanta pri odchode z pojednávacej miestnosti.

Právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec, Lucia Tandlich, Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta.
Právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec, Lucia Tandlich, Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta. Foto: TASR
 

"Obžalovaný sa má večer pred pojednávaním chrániť pred nástrahami. Nenachádzam v stanovisku lekára, aby tam bolo konštatované, že stav Pavla R. je ohrozený," povedal Šanta.

ObhajcaTV Markíza Daniel Lipšic zdôraznil, že Ruskovi práceneschopnosť vystavil MUDr. Peter Lipták, ktorý už v minulosti počas konaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vystavil Ruskovi spornú práceneschopnosť pre problémy s chrbticou. "Toto ospravedlnenie nespĺňa podmienky. Ide o predvianočnú obštrukciu obžalovaného," vyhlásil Lipšic.

NS SR musí preveriť Ruskovu práceneschopnosť. "V prípade, že by sa potvrdila obštrukcia, vidím väzobné dôvody pre Pavla R. Od júna 2018 tvrdím, že sú dôvody na väzobné stíhanie Pavla R.," zdôraznil dozorujúci prokurátor.

Prokurátor Ján Šanta.
Prokurátor Ján Šanta. Foto: TASR
 

Rovnako sa podľa jeho slov musí preveriť, či došlo k útoku na Ruska. "Dnešným dňom sa vykonáva policajné šetrenie a som v kontakte s políciou. Preveruje sa to," povedal Šanta.

Obhajca Marek Para poukázal na to, že lekárske správy aj informácie o policajnom zásahu predložili súdu. "Ide o prvé ospravedlnenie môjho klienta, z môjho pohľadu nejde o obštrukciu. Je úplne na mieste, aby súd všetky skutočnosti preveril," povedal po opustení súdnej miestnosti médiám Para.

Požiadal predsedníčku senátu, aby vydala príkaz na zatknutie obžalovaného Ruska, aby mohol klásť otázky znalkyni počas verejného zasadnutia naplánovaného na utorok a na stredu (16. 12.). NS SR sa o návrhoch procesných strán odobral poradiť a vyhlásil krátku prestávku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?