03. 01. 2021 19:40 | ŽILINA/TV Markíza

Najprv úľava, potom vážna závislosť. Toto sa stane, ak to preháňate s kvapkami do nosa

Ak človek neprestane kvapky do nosa používať po maximálne siedmich dňoch, môže prísť problém.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TV Markíza

Opuchnutá sliznica, pár kvapiek a úľava. Ak ale kvapky do nosa užívate dlho, môžete mať problém. Podobne ako Kristína. Tá sa dostala do kolotoča, z ktorého je ťažké vystúpiť. Málo ľudí si totiž závislosť od kvapiek či sprejov do nosa prizná a rieši s lekárom.

Ak človek neprestane kvapky do nosa používať po maximálne siedmich dňoch, môže prísť problém. Aktuálna vykurovacia sezóna, kedy máme vzduch doma suchší, tomu navyše vôbec nepomáha.

Kristína pociťovala bolesti hlavy, dusenie, budenie uprostred noci a stres, keď kvapky či sprej nemala pri sebe. Bola nútená užívať lieky čoraz častejšie a časom pociťovala zoslabenie ich účinku.

„S touto závislosťou bojujem asi tak dva roky. Kedysi boli dni, keď som si ich kvapkala aj šesťkrát za deň," hovorí s tým, že keď už bola zúfalá, prosila o radu v lekárni. Poradili jej morskú soľ, ktorá jej stav zhoršila. Pomohli až detské kvapky a menej časté dávkovanie.

Podľa lekára vedú kvapky k vytvoreniu medikamentóznej nádchy, ktorá už prechádza do chronického štádia. Veľa ľudí robí chybu a nechá to zájsť až do závislosti.

Človek by mal ísť v takom prípade jednoznačne na vyšetrenie k lekárovi, a to k špecialistovi otolaryngológovi a navštíviť aj alergiológa.

Počas vykurovacej sezóny pomôže aj uterák namočený v čistej vode. Lekár neodporúča dávať si kvapky s éterickými olejmi či bylinkami. Bylinky viac vysušia vzduch a mnohí môžu mať alergiu a ani o nej nevedieť.

V náročnejších prípadoch lekár naordinuje lokálne kortikoidy, spolu s liekmi antihistaminikami, ktoré účinkujú na odpuchnutie nosnej sliznice a určite aj v tomto prípade je potrebné zvlhčovanie nosa morskou vodou.

Tak ako pri iných závislostiach, aj pri tejto treba mať pevnú vôľu, pretože či už morská soľ alebo kortikoidy začnú poriadne zaberať po niekoľkých dňoch.

Ak by Kristína svoju závislosť neriešila, mohlo by sa stať, že by prišla o čuch, alebo by jej chronicky opuchnutú nosnú sliznicu museli endoskopicky operovať.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Gadušovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?