12. 01. 2021 09:36 , článok bol aktualizovaný 12. 01. 2021 19:43 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

Najvyšší súd potvrdil vinu Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi v kauze zmenky, dostali 19 rokov

Zo spoločenského hľadiska, výšky trestu a rozsahu škody označil kauzu Šanta ako svoj „životný" prípad

Marian Kočner a Pavol Rusko pri vynášaní rozsudku NS v kauze zmeniek.
Marian Kočner a Pavol Rusko pri vynášaní rozsudku NS v kauze zmeniek. Foto: TASR

V kauze falšovania tzv. televíznych zmeniek Marian Kočner a Pavol Rusko idú do väzenia. Senát Najvyššieho súdu zamietol odvolanie obžalovaných aj prokurátora a potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu. Ten oboch odsúdil na 19-ročné tresty odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur.

Senát dospel k záveru, že bolo jednoznačne a bez pochybností preukázané, že skutky sa stali, a že ich spáchali práve obžalovaní.

Z dôvodu pandemickej situácie je pojednávanie bez verejnosti, vrátane médií a tak nemôžeme spostredkovať priamo zo súdnej siete jeho priebeh. Na súde boli prítomné len procesné strany.

„Rozhodnutie Najvyššieho súdu je pre nás zadosťučinením po všetkom nami vynaloženom úsilí s vierou, že spravodlivosť zvíťazí. Tento výsledok posilňuje našu dôveru v to, že záujmy „vyvolených“ nebudú ohrozovať podnikanie na Slovensku a že takáto trestná činnosť bude v konečnom dôsledku rozhodovaná nezávislými a nestrannými súdmi,“ reagovala vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich s tým, že rozhodnutie súdu víta.

 

 

Právnik Markízy Tomáš Kamenec vníma rozhodnutie Najvyššieho súdu ako potvrdenie toho, že zmenky sú falošné, čo Markíza ako poškodená strana tvrdila od začiatku prípadu. „Zo strany Kočnera s Ruskom išlo o pokus podvodom obrať Markízu a jej vlastníkov o astronomickú sumu peňazí alebo inak získať v televízii zásadný vplyv, ktorý by umožnil týmto kriminálnikom a ich spojencom etablovať sa v slovenskej politike. I keď to dnes vyzerá ako naivný pokus, s podporou určitých skorumpovaných štátnych úradníkov, policajtov a sudcov, ktorí im kryli chrbát, sa v roku 2016 tento podvod zdal ako ľahko uskutočniteľný,“ vyhlásil.

„Dnes Najvyšší súd potvrdil v celom rozsahu rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorým boli uložené tresty vo výške 19 rokov pre obidvoch obžalovaných. Spravodlivosť dnes vyhrala. Ale je to len začiatok," uviedol po vynesení rozsudku obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic na sociálnej sieti.

Šanta: Je to môj životný prípad

Zo spoločenského hľadiska, výšky trestu a rozsahu škody  označil kauzu dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta ako svoj „životný" prípad. „Ide o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej justície a kriminalistiky," povedal po rozhodnutí.

Tresty považuje za exemplárne, ale zároveň za spravodlivé. "Ukázali sme, že orgány činné v trestnom konaní, polícia a prokuratúra sú schopné nielen odhaliť, obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie," dodal.

Obhajca odsúdených Marek Para nechcel komentovať rozhodnutie Najvyššieho súdu. Urobí tak až po vyhotovení písomného znenia. "Podáme mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie," doplnil s tým, že proces považuje za nespravodlivý.

 

Ráno pred rozsudkom

Súd rozhodoval o odvolaniach neprávoplatne odsúdených a tiež o odvolaní prokurátora Jána Šantu. Ten žiada prepadnutie majetku Mariana Kočnera a sprísnenie trestu o rok. „Obhajoba navrhla zrušiť prvostupňový rozsudok a vrátiť vec prvostupňovému trestnému súdu na nové prejednanie," dodal prokurátor.

Šanta informoval, že na utorkovom verejnom zasadnutí vypovedala pred senátom znalkyňa z odboru písmoznalectva, čítali sa listinné dôkazy a zazneli už aj záverečné návrhy.

Pred začiatkom pojednávania prokurátor ÚŠP Ján Šanta konštatoval, že podstata jeho odvolania je len a len v trestoch. „Prioritne v treste prepadnutia majetku vo vzťahu k obžalovanému Marianovi Kočnerovi a sprísnenie trestu o jeden rok," uviedol Šanta. Okrem iného možno podľa neho v rámci verejného zasadnutia očakávať výsluch znalkyne z odboru písmoznalectvo.

Prokurátor Ján Šanta.
Prokurátor Ján Šanta. Foto: TASR
 

Obhajca TV Markíza Daniel Lipšic ešte pred rozsudkom zdôraznil, že očakáva potvrdenie viny obvinených. „Dôkazov je veľké množstvo. Svedecké výpovede, znalecké posudky, komunikácia v aplikácii Threema. Nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaných," poznamenal.

Advokát neprávoplatne odsúdeného Ruska s novinármi pred vyhlásením rozsudku nekomunikoval.

Pôvodne sa malo odvolacie konanie začať 15. decembra, ale Rusko neprišiel na súd a neskôr ho zadržali. Tvrdil, že ho večer pred súdnym pojednávaním pri behu niekto polial kyselinou. Následne skončil vo väzbe.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?