15. 01. 2021 11:48 | BRATISLAVA/TASR

Bödörovi predĺžil ŠTS väzbu do apríla, podnikateľ podal sťažnosť

Rozhodne o nej Najvyšší súd.

Norbert Bödör po vyhlásení rozhodnutia NS, že ide do väzby.
Norbert Bödör po vyhlásení rozhodnutia NS, že ide do väzby. Foto: TASR

Nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi a podnikateľovi Petrovi Kubovi, ktorých zadržali 3. júla v rámci akcie NAKA pod názvom Dobytkár, Špecializovaný trestný súd v Pezinku predĺžil do apríla väzbu.

„Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry zo dňa 29. decembra 2020 na predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní dňa 12. januára 2021 rozhodol, že predlžuje lehotu väzby u obvineného N. B., ako aj u obvineného P. K. do 1. apríla 2021. Sudca väzbu obvinených dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil," informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Na predĺženie väzby upozornila televizia Joj.

Peter Kuba.
Peter Kuba. Foto: TASR - Ján Krošlák
 

Ako dodala, rozhodnutie nie je právoplatné. Obvinení podali proti nemu sťažnosti, o ktorých rozhodne Najvyšší súd. O Bödörovom väzobnom stíhaní rozhodol NS pôvodne 9. júla a jeden deň nato zobral právoplatne do väzby aj Kubu. Zadržali ich v rámci spomínanej akcie Dobytkár 3. júla.

Najvyšší súd sa v júli zaoberal sťažnosťou, ktorú podal prokurátor ÚŠP voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie ŠTS Michala Trubana. Ten pôvodne Bödöra do väzby nezobral.

Na druhej strane však sudca vyhovel návrhu prokurátora v prípade spoluobvineného Kubu a do väzby ho zobral. Obvinení v rámci akcie a väzobne stíhaní sú aj finančník Martin Kvietik a bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch.

Sudca Michal Truban
Sudca Michal Truban Foto: TV Markíza
 

Táto dvojica je stíhaná pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom. Polícia ich zadržala 22. apríla v rámci akcie Dobytkár. Počas nej NAKA obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?