04. 02. 2021 13:34 , článok bol aktualizovaný 04. 02. 2021 14:26 | BRATISLAVA/TASR

Prepustili jedného z aktérov v kauze Dobytkár. Zaplatil kauciu 50-tisíc eur

Kožuch, ktorý bo vo väzbe takmer 10 mesiacov, sa musí hlásiť probačnému úradníkovi.

Juraj Kožuch.
Juraj Kožuch. Foto: TASR

Po takmer desiatich mesiacoch strávených vo väzbe ide bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch na slobodu. Je obvinený v kauze Dobytkár.

Rozhodol o tom vo štvrtok (4. 2.) na neverejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu, informoval jeho Roman Balco. Pôvodne mal byť Kožuch väzobne stíhaný do 1. apríla.

Hovorkyňa súdu Alexandra Važanová média informovala, že namiesto väzby bude Kožuch pod dohľadom probačného a mediačného úradníka a primeranými povinnosťami a obmedzeniami čiastočne vyhovel, keď napadnuté uznesenie zrušil. „Popri už uloženom dohľade probačného a mediačného úradníka, primeraných povinnostiach a obmedzeniach, ako aj kontrole technickým prostriedkom, prijal ponuku peňažnej záruky obvineného vo výške 50-tisíc eur," konštatovala.

Podľa názoru Najvyššieho súdu je trestné stíhanie naďalej dôvodné, avšak za súčasného stavu ho možno viesť aj na slobode. Ak Kožuch nebude dodržiavať povinnosti a obmedzenia, môžu opäť vziať do väzby a peňažná záruka pripadne štátu.

Spolu s Kožuchom je stíhaný pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom aj finančník Martin Kvietik. NAKA ich zadržala 22. apríla, pri prehliadke našli aj hotovosť vo výške 100-tisíc eur či obrazy v hodnote 800-tisíc eur.

Počas nej Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?