10. 02. 2021 19:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kritizovaná zmena prešla. Samostatné protiextrémistické oddelenie na špeciálnej prokuratúre končí

Pre špeciálnu prokuratúru zároveň ministri odklepli posily.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Protiextrémistické oddelenie na špeciálnej prokuratúre funguje tri roky, za ten čas stíhalo viacero známych mien. Išlo najmä o členov Ľudovej strany Naše Slovensko vrátane jej šéfa.

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka sa však rozhodol toto oddelenie zrušiť a dať ho pod inú sekciu. Argumentoval spravodlivejším rozložením práce.

V stredu (10. 2.) Žilinka predstúpil s týmto návrhom pred ministrov, oddelenie extrémistických zločinov má zaniknúť a zlúčiť sa pod nové - oddelenie organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu. Vláda zmenu schválila.

Kým ministri dali tejto zmene zelenú, skupina poslancov z ich vlastných strán ju kritizuje. „Stáva sa, že ministri majú iný názor ako poslanci," hovorí Ondrej Dostál (SaS), podľa ktorého je zrušenie samostatného oddelenia chybou a oslabením špecializácie prokurátorov.

Žilinkovi vláda schválila aj navýšenie počtu prokurátorov na úrade špeciálnej prokuratúry, pribudnú tam tri nové miesta. Prokurátori zároveň dostanú pomoc, o ktorej doteraz mohli iba snívať. Pridelia im päť asistentov.

Tí by mali vykonávať administratívne úkony, čím podľa Žilinku rozviažu ruky prokurátorom a budú sa môcť venovať tomu, na čo sú určení.

Generálny prokurátor tieto zmeny presadil tesne predtým, ako začne špeciálnej prokuratúre šéfovať Daniel Lipšic. Tvrdí však, že to s ním prediskutoval.

Viac v reportáži Reného Medezihradského.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?