25. 02. 2021 17:16 , článok bol aktualizovaný 25. 02. 2021 20:30 | BANSKÁ ŠTIAVNICA/TASR, TV Markíza

Záchranári nevedia vytiahnuť telá dvoch mužov, ktorí sa udusili v starej štôlni

V piatok majú kompetentní stanoviť stratégiu, ako ich vytiahnu z úzkeho priestoru.

Záchranná akcia v banskej štôlni v Banskej Štiavnici.
Záchranná akcia v banskej štôlni v Banskej Štiavnici. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

V bývalej banskej šachte v časti Banskej Štiavnice - Šobov zasahovali do 20.00 h banskí záchranári. Pri tragédii prišli o život dvaja muži, ktorí sa mali udusiť.

„Pravdepodobne v starej štôlni hľadali minerály, mali tam naštartovanú nejakú centrálu," uviedol riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.

Podľa informácií TV Markíza majú v piatok (26. 2.) kompetentní na krízovom štábe stanoviť stratégiu, ako telá nebohých z úzkeho priestoru vytiahnu.

Záchranná akcia v banskej štôlni v Banskej Štiavnici.
Záchranná akcia v banskej štôlni v Banskej Štiavnici. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
 

Podľa Pavlíka už pri vstupe do šachty namerali banskí záchranári vysoké koncentrácie oxidu uhoľnatého. Pri prvotnom prieskume zatiaľ objavili dvoch mužov bez známok života. „Je predpoklad, že sa zadusili," povedal.

Banskí záchranári aktuálne nemôžu telá mužov vytiahnuť, vstup do šachty je pri použití bežných dýchacích prístrojov vo výbave záchranárov príliš úzky. „Čakáme na diaľkový dýchací prístroj, s ktorým sa pôjde dovnútra a vytiahneme telá von," potvrdil Paulík.

Dve obete nešťastia a nameranie nedýchateľných hodnôt vzduchu potvrdila aj Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

 

„Z dôvodu úzkych chodieb, možného zaseknutia sa príslušníkov a následného zosuvu pôdy doposiaľ nebolo možné osoby vytiahnuť. Na miesto bola povolaná Hlavná banská záchranná stanica z Prievidze, ktorá sa ich pokúsi vytiahnuť po použití špeciálneho zariadenia vháňajúceho do štôlne čerstvý vzduch," konštatovala

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?