02. 03. 2021 12:38 , článok bol aktualizovaný 02. 03. 2021 17:36 | BRATISLAVA/Braňo Tomaga, zg, TASR

Jeden z obvinených v kauze Dobytkár podľahol vo väzbe covidu

Krivočenko zomrel v nemocnici v Trenčíne.

Akcia Dobytkár.
Akcia Dobytkár. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Právnik Ľubomír Krivočenko, ktorý je obvinený v kauze Dobytkár, zomrel podľa informácií TV Markíza na COVID-19. Bol väzobne stíhaný od minulého roku v Bratislave.

Informáciu neskôr potvrdila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková s tým, že v ústavoch na výkon väzby a na výkon trestu odňatia slobody ide prvé úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom.

„Od momentu, keď ústav zistil, že takáto osoba je pozitívna, jej bola poskytovaná ambulantná starostlivosť v rámci ústavu, keď sa stav zhoršil, vyšetrenia boli realizované v civilnej nemocnici v Bratislave, a potom bola osoba hospitalizovaná v Trenčíne," priblížila Kolíková. Tam po šiestich dňoch pacient zomrel. Podľa Kolíkovej sa napriek snahe nepodarilo pre obvinenú osobu zabezpečiť lôžko s pľúcnou ventiláciou.

Krivočenkova rodina upozorňovala na to, že väzba v jeho prípade je neadekvátne predlžovaná. Ako advokát mal pozastavenú činnosť a nemohol by tak pokračovať v žiadnej trestnej činnosti.

„Aktuálne je z personálu ústavov infikovaných 186 osôb, aktuálne infikovaných väznených osôb je 471," spresnila ministerka. Dodala, že ohniská nákazy sa priebežne menia, posledné bolo v Ilave.

Slovenská advokátska komora vyjadrila sústrasť manželke a pozostalým advokáta. informovala média hovorkyňa komory Alexandra Donevová s tým, že SAK zároveň žiada Kolíkvú aj kompetentné orgány o dôsledné prešetrenie úmrtia.

Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica zas žiada o preverenie medializovaných informácií o postupe jeho podriadeného prokurátora, ktorým advokátovi nebolo umožnené ani na násobnú žiadosť podpísať splnomocnenie na oboznámenie sa so zdravotným stavom.

 

Obvinení v kauze Dobytkár

V rukách NAKA okrem Krivočenka skončil aj právnik Milan Kopriva a veterinár Ľubomír Kropil. Pri druhom zásahu začiatkom apríla zadržali Mareka Kodadu a Ľubomíra Partika.

Počas akcie Národná kriminálna agentúra do polovice júla obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. NAKA pri prehliadke našla aj hotovosť vo výške 100-tisíc eur či obrazy v hodnote 800-tisíc eur.

Väzobne stíhajú sedem ľudí. Medzi nimi je aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödor. Vo väzbe je aj finančník Martin Kvietik, ktorého zadržali 22. apríla 2020 spoločne s bývalým riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jurajom Kožuchom. Exriaditeľ je však od 4. februára na slobode, prepustili ho po desiatich mesiacoch strávených vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Odvolací súd potvrdil rozhodnutie ŠTS z 11. januára, ktorý väzbu nahradil s obmedzeniami a prijal aj ponuku peňažnej záruky vo výške 50-tisíc eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?