09. 03. 2021 12:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Advokátom Norberta Bödöra je aj syn Tibora Gašpara

Právnik Pavol Gašpar televízii Markíza potvrdil, že obvineného podnikateľa zastupuje.

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.
Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Foto: TASR

Syn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara Pavol je jedným z advokátov Norberta Bödöra. Televízii Markíza to potvrdili viaceré zdroje blízke vyšetrovaniu. Gašpar mladší sa tak zaradil do tímu viacerých obhajcov nitrianskeho oligarchu.

 

Právne služby Pavla Gašpara využíva Norbert Bödör v kauze Dobytkár. Práve pre obvinenia z legalizácie príjmov z trestnej činnosti, tzv. pranie špinavých peňazí, je podnikateľ vo väzbe.

Meno advokáta Pavla Gašpara už figuruje aj v zápisniciach. Znamená to, že mu Bödör musel podpísať plnú moc na zastupovanie. Podľa našich informácií sa Gašpar mladší objavil po boku Bödöra aj na výsluchoch v iných trestných veciach, v ktorých podnikateľ vystupuje len ako svedok.

Pavol Gašpar nám informáciu o tom, že obvineného Bödöra zastupuje, potvrdil. "Môžem potvrdiť, že som jedným z advokátov pána Ing. Norberta Bödöra," napísal. Zároveň dodal, že bližšie informácie považuje za predmet advokátskeho tajomstva.

Pavol Gašpar v minulosti pôsobil v policajnom zbore. Pracoval napríklad aj na Úrade boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA), neskôr na Najvyššom súde SR ako asistent, potom si spravil justičné skúšky. Na jeho kariéru upozornil v minulosti denník SME.

Dnes je z Pavla Gašpara právnik, zapísaný v zozname medzi advokátmi v Slovenskej advokátskej komore.

Obvinení v rovnakej kauze

Gašparovci a Bödörovci sú príbuzní. Policajný exprezident Tibor Gašpar ale roky odmietal, že by s Norbertom Bödörom preberal na rodinných stretnutiach pracovné záležitosti či vyšetrovanie káuz.

Štyri mesiace po zadržaní Norberta Bödöra vzali do väzby aj bývalého policajného prezidenta. V putách skončil pre obvinenia v rámci akcie Očistec. No a vyšetrovateľ NAKA Gašpara podozrieva z toho, že sa spolu s ďalšími bývalými funkcionármi a policajtmi spolčili a fungovali ako zločinecká skupina.

Na čele tohto gangu mal stáť práve Norbert Bödör. Ten podľa obvinení a svedeckých výpovedí vydával pokyny Gašparovi a spol., ale aj vyplácal peniaze za to, aby policajti vyšetrovali prípady podľa ich želania.

Tibor Gašpar
Tibor Gašpar Foto: TASR/Ján Krošlák
 

Otca ako advokát nezastupuje

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je v kauze Očistec stíhaný pre založenie zločineckej skupiny, zneužívania právomocí verejného činiteľa, podplácanie a prijímanie úplatku.

Je v prešovskej väznici preto, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. Len pred necelým mesiacom žiadal o prehodnotenie dôvodov kolúznej väzby. Jeho obhajca Marek Para povedal, že jeho klient nemohol s nikým telefonovať, ani mať žiadne návštevy.

No v prípade, že by Tibor Gašpar podpísal plnú moc na zastupovanie svojmu synovi ako advokátovi, mohol by ho navštevovať častejšie. Či sa tak stalo, sme sa pýtali Zboru väzenskej a justičnej stráže. Ak totiž obhajca chce ísť za svojím klientom za múry väznice, musí sa preukázať práve touto plnou mocou.

Hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže nám ale na otázku, či Pavol Gašpar chodí ako obhajca za otcom, odpovedať vraj nemôže. „ZVJS je oprávnený poskytovať konkrétne informácie o väznených osobách len zákonom stanoveným orgánom a inštitúciám v rozsahu nevyhnutnom na plnenie ich úloh," povedala pre TV Markíza Monika Kacvinská.

Podľa nej na prevzatí obhajoby nie je prekážkou skutočnosť založená na príbuzenskom vzťahu medzi advokátom a obvineným.

To, že potomkovia obvinených navštevujú vo väzniciach rodičov ako právnici, nie je u nás, zdá sa, ničím výnimočným. Aj za Monikou Jankovskou chodil do ústavu ako koncipient jeden z jej synov.

"Svojho otca nezastupujem," napísal nám na záver Pavol Gašpar.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?