09. 03. 2021 09:37 , článok bol aktualizovaný 09. 03. 2021 11:06 | BRATISLAVA/TASR

Kvietik má na krku ďalšie obvinenie. Za vybavenie miliónovej dotácie mal zobrať veľký úplatok

Finančník sa chce dostať na slobodu.

Martin Kvietik
Martin Kvietik Foto: TV Markíza

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi, obvinenému v rámci minuloročnej policajnej akcie Dobytkár, pribudlo ďalšie obvinenie, potvrdila to hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová aj obhajca Dušan Ivan.

„Môžeme potvrdiť, že osobe M. K. bolo vznesené obvinenie pre ďalší korupčný delikt, a ďalšie informácie vzhľadom na prebiehajúce prípravné konanie v súčasnosti nebudeme poskytovať," povedala hovorkyňa.

Nové obvinenie Martin Kvetik odmieta. Podľa medializovaných infomácií mal údajne za vybavenie miliónovej agrodotácie pre istú spoločnosť prijať úplatok 180.000 eur. Informácie o tom považuje za manipulatívne a načasované.

Obvinenie, ako sa uvádza v stanovisku, ktoré TASR poskytol jeho obhajca Dušan Ivan, sa zakladá na neoverených výpovediach dvoch svedkov. „Pokračujúce informovanie médiami o konkrétnych skutočnostiach z neverejného prípravného konania v trestnej veci Dobytkár považuje obvinený Martin Kvietik za neprípustné ovplyvňovanie verejnej mienky. Deje sa tak navyše bez kontextu s dôkaznou situáciou a s vlastným, jednostranným komentovaním v neprospech jeho osoby. Takýto postup je účelovým ovplyvňovaním súdov a objavuje sa najmä v súvislosti s konkrétnym rozhodovaním o väzbe obvineného," uvádza sa v stanovisku.

„Zamlčuje, že obvinenie vychádza z dvoch neoverených výpovedí kajúcnikov, z ktorých jeden už vypovedal 5. mája 2020. Opätovne ide o informáciu podsunutú verejnosti, načasovanú na rozhodovanie Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý prejednáva sťažnosť obvineného proti zamietnutiu jeho žiadosti o prepustenie z väzby. Takéto konanie vykazuje znaky protiprávneho nátlaku na súd a porušovanie zásad spravodlivého nezaujatého trestného procesu," uvádza sa záverom stanoviska.

Kvietika aj bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha zadržali v apríli. Počas akcie Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur.

Väzobne stíhajú sedem ľudí vrátane nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Juraj Kožuch je od 4. februára na slobode po desiatich mesiacoch strávených vo väzbe, keď o tom rozhodol NS SR.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?