09. 03. 2021 12:02 , článok bol aktualizovaný 09. 03. 2021 17:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Riaditeľka ŠÚKL-u sa ospravedlnila šéfke EMA za Matovičov status

Premiér napísal, aby pracovníci EMA pracovali 24 hodín denne 7 dní v týždni.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR

Európska lieková agentúra (EMA) odporúča krajinám EÚ nedať ruskej vakcíne Sputnik V štátne povolenie na núdzové použitie, kým ešte EMA posudzuje bezpečnosť a účinnosť ruskej očkovacej látky. Vyhlásila to Christa Wirthumerová-Hocheová, šéfka správnej rady EMA.

Na jej slová zareagoval dnes aj premiér Igor Matovič. Na facebooku jej napísal štipľavý odkaz.

„Tak by som si teda ja tiež dovolil malý odkaz šéfke EMA - Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni - a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden. Ďakujem za pochopenie," napísal predseda vlády.

PROSBA Včera šéfka EMA (Európskej liekovej agentúry) Christa Wirthumerová-Hocheová odkázala nám - členským štátom EÚ,...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 9. marca 2021

ZDROJ: Facebook/Igor Matovič

Za tento Matovičov status sa šéfke EMA ospravedlnila riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

„Veľmi mrzí vyjadrenie pána premiéra smerom k predsedníčke dozornej rady EMA a zároveň riaditeľke rakúskej liekovej agenúry. Doktorka Christa Wirthumer-Hoche je uznávanou odborníčkou a mnohokrát v rôznych situáciách pomohla a poradila mne osobne i ŠÚKL-u. Verím, že dnešné vyjadrenie pána premiéra bolo výsledkom neznalosti procesov a neznalosti pracovného nasadenia expertov z celej EÚ, ktorí od času pandémie pracujú 24 hodín denne bez ohľadu na to, či sú Vianoce, sviatky alebo nedele. Dr. Christu Wirthumer-Hoche som dnes osobne kontaktovala a vyjadrila som jej svoje ospravedlnenie,“ uviedla Baťová.

ŠÚKL navyše dodáva, že EMA zodpovedá za vedecké posúdenie vakcín, ktorých samotná registrácia by za štandardných okolností trvala približne rok. Odborníci EMA podľa ŠÚKL-u neúnavne pracujú posledné mesiace, aby sa aj Slováci mohli očkovať bezpečnými vakcínami proti COVID-19.

„Proces registrácie vakcín proti COVID-19 bol nastavený tak, aby sa za žiadnu cenu neustúpilo z odborných požiadaviek na vakcíny, a aby sa zároveň proces skrátil na čo najkratší čas. Preto bol zavedený aj nástroj priebežného posudzovania ešte pred žiadosťou o registráciu, v ktorom je momentálne aj vakcína Sputnik V. Ani EMA, ani iné liekové agentúry, však nemôžu donútiť výrobcu predkladať dáta, ktoré ešte nemá k dispozícii. Rýchlosť registrácie značne ovplyvňuje rýchlosť dodávania dát od žiadateľa, ich kvalita, rozsah a transparentnosť. Dĺžka registrácie tak priamo závisí od výrobcu a EMA ju v prípade nekompletných údajov nijako nedokáže ovplyvniť,“ píše sa v stanovisku ŠÚKL-u.

Neškodnosť ruských vakcín sme začali skúšať v laboratóriu v Šarišských Michaľanoch na myšiach a morčatách. Očkovať ňou ľudí môžu, až keď to pokusné hlodavce v zdraví prežijú.

Tvorcovia ruského Sputnika žiadajú ospravedlnenie

Tvorcovia ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V spochybnili nestrannosť Európskej agentúry pre lieky. Rusi žiadajú aj ospravedlnenie.

„Požadujeme verejné ospravedlnenie od Christy Wirthumerovej-Hocheovej zo správnej rady EMA za jej negatívne vyjadrenia voči krajinám EÚ, ktoré priamo schvaľujú Sputnik V," napísali na oficiálnom účte Sputnika na Twitteri odborníci, ktorí vakcínu vyvinuli. „Jej vyjadrenia vyvolávajú vážne otázky o možnom politickom zasahovaní do prebiehajúceho procesu posudzovania EMA," uviedli ruskí tvorcovia. Dodali, že ich očkovacia látka už bola schválená v 46 štátoch.

„Posúdenie Sputnika V odkladala EMA celé mesiace, takže teraz nemá právo podrývať dôveryhodnosť 46 ďalších regulačných úradov, ktoré posudzovali všetky potrebné údaje," napísali tvorcovia Sputnika.

Vakcínu už schválili alebo ju posudzujú na schválenie v troch členských štátoch EÚ - v Maďarsku, na Slovensku a Česku, píše Reuters. Predstavitelia EÚ vyhlásili, že Brusel by mohol začať rokovania s výrobcom ruskej vakcíny, keď o to požiadajú najmenej štyri členské krajiny.

Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý obchoduje so Sputnikom na zahraničnom trhu, povedal v nedeľu pre taliansku televíziu, že spolupracujú s farmaceutickou spoločnosťou Adienne, ktorá bude vyrábať vakcínu v Taliansku.

Reuters priniesol v utorok správu, že Ruský fond priamych investícií (RDIF) skutočne podpísal dohodu s farmaceutickou spoločnosťou Adienne Pharma&Biotech o výrobe vakcíny v Taliansku.

EMA tento mesiac už skôr oznámila, že bude posudzovať údaje z prebiehajúcich skúšok tejto vakcíny dovtedy, kým nebude mať dostatok dôkazov pre oficiálnu žiadosť o povolenie na uvedenie na trh.

Zodpovednosť za použitie Sputnika V si ponesieme sami

Členské krajiny Európskej únie majú právo si nezávisle od Európskej komisie (EK) a jej spoločnej nákupnej stratégie vakcín zakúpiť ruské alebo čínske vakcíny proti COVID-19, ale ponesú zodpovednosť za prípadné následky ich používania. Uviedol to hovorca EK Eric Mamer.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?