11. 03. 2021 12:27 , článok bol aktualizovaný 11. 03. 2021 14:25 | BRATISLAVA/zg, Roman Ruttkay, TASR

Finančníka Kvietika po prepustení znovu zadržali

Obvinili ho v inej trestnej veci.

Martin Kvietik po prepustení.
Martin Kvietik po prepustení. Foto: TV Markíza

Finančníka Martina Kvietika prepustil vo štvrtok (11. 3.) senát Najvyššieho súdu z väzby na slobodu. Z leopoldovskej väznice ho prepustili krátko pred 14.00 h, ale nenasadol do civilného, ale policajného auta s bratislavskou evidenčnou značkou.

 

Kvietika stíhajú v súvislosti s korupciou v prostredí Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Krátko po prepustení ho zadržali policajti v civile a obvinili ho v inej trestnej veci. Za 180-tisíc eur mal istej spoločnosti vybaviť miliónovú agrodotáciu.

O prepustení v kauze Dobytkár informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová s tým, že vyhovel sťažnosti obvineného a zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu pracovisko Banská Bystrica z 26. februára. „Vzhľadom na celkovú dĺžku doposiaľ vykonanej kolúznej väzby a rozsah vykonaných procesných úkonov obava z kolúzneho konania obvineného pominula," vysvetlila Važanová.

„Som rád, že sa presadilo právo v tejto trestnej veci a súdy podľa môjho názoru pochopili, že dôvody kolúznej väzby u môjho klienta nie sú a my sme tvrdili, že nie sú od samého počiatku," zareagoval obhajca Dušan Ivan.

Martin Kvietik po prepustení nastúpil do policajného auta.
Martin Kvietik po prepustení nastúpil do policajného auta. Foto: TV Markíza
 

ŠTS 8. februára zamietol prvú tohtoročnú Kvietikovu žiadosť o prepustenie, NS vec vrátil súdu. Ten mal v piatok (12. 3.) na návrh prokurátora ÚŠP rozhodovať o predĺžení jeho väzby do novembra.

Kvietika zadržala NAKA 22. apríla spoločne s exriaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jurajom Kožuchom v akcii Dobytkár. Obom väzbu ŠTS vlani v novembri predĺžil do 1. apríla.

Do polovice júla obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí. Medzi nimi je aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödor.

Kožuch je od 4. februára na slobode po desiatich mesiacoch strávených vo väzbe, keď o tom rozhodol NS SR. Odvolací súd potvrdil rozhodnutie ŠTS z 11. januára tohto roku, ktorý väzbu nahradil s obmedzeniami a prijal aj ponuku peňažnej záruky obvineného vo výške 50-tisíc eur.

Jedným z obvinených bol aj právnik Ľubomír Krivočenko, ktorý zomrel vo väzbe na COVID-19. V ústavoch na výkon väzby a na výkon trestu odňatia slobody ide prvé úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom. Krivočenkova rodina upozorňovala na to, že väzba v jeho prípade je neadekvátne predlžovaná. Ako advokát mal pozastavenú činnosť a nemohol by tak pokračovať v žiadnej trestnej činnosti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?