17. 03. 2021 19:36 | BRATISLAVA/TV Markíza

Revolúcia v priraďovaní ŠPZ. Odsúhlasili zmeny, aké tu ešte neboli

Tabuľkám s evidenčným číslom sa životnosť výrazne predĺži.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Prirástlo vám evidenčné číslo vášho auta k srdcu? Vláda v stredu (17.3.) odsúhlasila novelu zákona, ktorá umožní nechať si ho na celý život.

Jedno číslo si tak budete môcť prenášať zo starého auta na nové. Zmeny čakajú aj proces prihlasovania a odhlasovania vozidiel. Byrokracie bude menej.

Tabuľkám s evidenčným číslom sa životnosť výrazne predĺži. Jednak tým, že budú viazané na auto, no aj na majiteľa.

V praxi to bude vyzerať tak, že keď budete predávať svoje auto novému majiteľovi, môžete ho predať aj s vašim evidenčným číslom (EČV).

Bude tu však aj možnosť, že si svoje číslo zoberiete a dáte si ho na vaše nové vozidlo. Na pridelenie naň budeme mať rok. Týmto vám zároveň odpadne aj povinnosť meniť evidenčné číslo pri zmene trvalého bydliska.

Postupne tak nebude platiť, že napríklad auto s „ešpézetkou" BL patrí automaticky majiteľovi, ktorý býva v Bratislave.

Novela pritom ráta s postupným zrušením delenia evidenčných čísel podľa okresov. Zaviesť sa má úplne nové značenie. Prinesú celoslovenskú „ešpézetku" AA000AA, čím upustia od archaického systému okresov.

Novela prináša aj jednoduchší proces v registrácii áut. Pri predaji do iného okresu nebude musieť chodiť na dopravný inšpektorát pôvodný a následne ani nový majiteľ.

Predávajúci a kupujúci to môžu spraviť naraz na celom Slovensku na ktoromkoľvek mieste, inšpektoráty budú mať celoslovenské pôsobnosti.

Novelu by mal parlament schváliť ešte na tejto schôdzi. Platiť má od marca budúceho roka, pričom nové značky by mali inšpektoráty začať vydávať po tom, ako sa minú skladové zásoby tých súčasných.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?