18. 03. 2021 19:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Žilinka chce dať preskúmať protipandemické opatrenia. Ak by mal pravdu, urobilo by to poriadny škrt

Hlavný hygienik cez vyhlášky zaviedol množstvo obmedzení a pravidiel v boji proti COVID-u.

Maroš Žilinka.
Maroš Žilinka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Protipandemické opatrenia sa môžu zrútiť ako domček z karát. Generálny prokurátor sa obrátil na ústavný súd. Chce, aby preskúmal vydávanie vyhlášok úradom verejného zdravotníctva.

Hlavný hygienik cez vyhlášky zaviedol množstvo obmedzení a pravidiel v boji proti COVID-u. Podľa Maroša Žilinku však túto kompetenciu sprevádzajú pochybnosti.

Úrad verejného zdravotníctva bol terčom generálneho prokurátora už v januári, a to pre výnimky, ktoré Ján Mikas udelil napríklad pozitívnym poslancom, aby mohli prísť na hlasovanie, alebo vicepremiérovi Štefanovi Holému na cesty do Británie.

Mikas vtedy odmietal, že by nejakým spôsobom vedome alebo nevedome porušili zákon. Žilinka tvrdil, že úrad prekročil svoje právomoci.

Teraz chce Žilinka od ústavného súdu počuť, či môže hlavný hygienik cez vyhlášky vydávať takéto zásadné opatrenia, ktoré významne ovplyvňujú naše životy, a či by to nemalo robiť samotné ministerstvo. Prekáža mu aj to, že vyhlášky sú zverejňované iba vo vládnom vestníku a nie v zbierke zákonov.

Podľa Žilinku je problémom vyhlášok aj to, že bežný človek ich nemôže napadnúť na súde. Generálny prokurátor zároveň v podaní navrhuje pozastaviť účinnosť ustanovení, na základe ktorých sú vydávané vyhlášky.

Ak by mu v tomto ústavný súd vyhovel, podľa odborníka by to v protipandemických opatreniach urobilo poriadny škrt.

„Obrovská časť obmedzení, s ktorými sa stretávame každý deň, by stratila svoj právny podklad. Ide napríklad o nosenie rúšok alebo zatvorenie prevádzok, avšak iné obmedzenia, ktoré sú definované zákonom ako zákaz zhromažďovania, by platili naďalej,“ povedal expert na ústavné právo Vincent Bujňák. 

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?