31. 03. 2021 17:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zemetrasenie v Rakúsku, ktoré cítili aj ľudia u nás, bolo najsilnejším za posledných 20 rokov

Podľa seizmológa sa tiež nedá vylúčiť, že môžu byť aj silnejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zemetrasenie neďaleko rakúskej metropoly pocítili aj Slováci. Seizmológovia hovoria, že dosiahlo magnitúdo 4,7. Epicentrum zemetrasenia zaznamenali južne od Viedne nad mestečkom Neukirchen krátko pred pol siedmou večer.

Slovák Peter, ktorý neďaleko epicentra pracuje, si myslel, že niečo vybuchlo. „Bola tu jedna obrovská rana a v prvý moment som si myslel, že vyskočím z domu. Čakal som ďalej, už sa nič sa nestalo. Bolo to iba jedna rada,“ opísal nám.

Rakúske úrady hovoria o najsilnejšom zemetrasení za posledných 20 rokov v tejto oblasti. To, že budovy nepadali, môže súvisieť s tým, že bolo zaznamenané hlboko v zemi.

Na Slovensku ho napríklad zachytila aj stanica Kolonické sedlo. „Čo je úplne na východe Slovenska, to už je ukrajinsko-slovenská stanica,“ vysvetlil seizmológ z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied Kristián Csicsay.

Podľa seizmológov pocítili zemetrasenie najviac obyvatelia bratislavskej mestskej časti Petržalka, ozvali sa im aj ľudia z iných častí Slovenska. Dostali okolo 60 hlásení napr. aj z Rovinky, Dunajskej Lužnej, Pezinka a Modry.

Zemetrasenia v tejto tektonickej línii Viedenskej panvy nie sú podľa odborníka ničím výnimočným. Za posledných 20 rokov ich zaznamenali už asi päť. A otrasy z panvy sa prejavujú pravidelne aj na Záhorí. 

Csicsay hovorí, že aj v budúcnosti treba počítať rátať so zemetraseniami, ktoré pocítime aj na území Slovenska. Predpovedať sa nedajú, ale podľa seizmológa sa tiež nedá vylúčiť, že môžu byť aj silnejšie.

Tému spracoval Braňo Tomaga.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?