22. 04. 2021 17:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Marian Kotleba má na krku ďalší problém. Podľa exmanželky vzatím syna porušil rozhodnutie súdu

S Frederikou sme sa spojili prostredníctvom sociálnej siete.

Kotleba so synom.
Kotleba so synom. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Marian Kotleba má na krku ďalší problém. Z Egypta vzal bývalej manželke svojho syna a priviezol ho na Slovensko. Frederika Kotlebová hovorí, že tak porušil rozhodnutie súdu.

Kotlebovci sa rozviedli minulý rok, súd zveril ich spoločného syna do starostlivosti mame. Zároveň stanovil aj to, kedy sa chlapec môže stretávať s otcom.

Podľa Frederiky prišiel do Egypta v polovici apríla, so synom trávil veľa času. Potom ho však bez slova previezol na Slovensko.

Kotleba v stredu (21. 4.) zverejnil video, v ktorom túto situáciu vysvetľuje. Syn mu pritom sedí na kolenách a vyjadrenia o údajnom únose počúva.

Prostredníctvom sociálnej siete sme sa spojili aj s Frederikou. Povedala nám, že jej exmanžel takýmto konaním porušil rozhodnutie súdu a ona o svojom synovi doposiaľ nemá žiadne informácie.

„Čakám, či sa ozve, či aspoň napíše správu, že kedy mi chce syna vrátiť, alebo či to budem musieť riešiť oficiálnou cestou. Toto, čo urobil, sa naozaj nerobí a už vôbec nie niekomu, s kým sa vždy riadne dohodol. Príde mi to ako veľký podraz od neho a nikdy mu už nebudem dôverovať,“ napísala nám Frederika.

Hovorí, že ich syn nežiadal otca o návrat na Slovensko, len sa celkom prirodzene pýtal, kedy ocino príde, lebo s nim chcel tráviť čas. Políciu ani prokuratúru zatiaľ nekontaktovala.

V podobných prípadoch právnik radí obrátiť sa na súd, ak existuje právoplatné rozhodnutie súdu, nespokojný rodič môže podať návrh na jeho vykonanie.

Súd určí povinnosti, ktoré mu vyplývajú z právoplatného rozhodnutia a upozorní ho na nedodržanie rozsudku. V prípade, ak to nepomôže, môže mu opakovane uložiť poriadkovú pokutu.

V krajnom prípade môže súd nariadiť nútený výkon rozhodnutia, čo znamená, že spolu s ľuďmi z úradu práce a sociálnych vecí násilne vezmú rodičovi, ktorý nedodržiava pravidlá, dieťa.

Ten rodič, ktorému druhý upiera právo na dieťa, môže podať trestné oznámenie, a to aj na diaľku.

Prokuratúra takýto email rešpektuje a začína konať, nemusí pritom obsahovať elektronický podpis. A na záver - súd môže rozhodnúť aj o treste odňatia slobody až na dva roky.

Chlapcova mama zatiaľ verí, že sa jej podarí s exmanželom slušne dohodnúť. Marian Kotleba pritom čaká na rozhodnutie najvyššieho sudu.

Tam sa odvolal, pretože nesúhlasí s vyše štvorročným trestom za propagáciu hnutí, ktoré potláčajú ľudské práva.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?