02. 05. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zo stíhaného sa môže stať poškodený. Za dni strávené vo väzbe možno žiadať odškodné

Zisťovali sme, koľko Slovensko takéto prípady stoja a čo všetko sa pri tom zohľadňuje.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Krivé svedectvá kajúcnikov, slabé dôkazy či oslobodzujúci rozsudok. Aj takto sa z pôvodne väzobne stíhaného môže razom stať poškodený. Za dni strávené vo väzbe možno žiadať odškodné. Zisťovali sme, koľko Slovensko takéto prípady stoja a čo všetko sa pri tom zohľadňuje.

Na úvod jeden príbeh za všetky. Muž sedel vo väzbe vyše 500 dní. Spolu s ďalšími - napríklad Viliamom Mišenkom či Karolom Mellom - ho vinili z vraždy mafiána Petra Čongrádyho. Stalo sa to pred deviatimi rokmi. Stíhali ich na základe výpovedí vtedajšieho policajného supersvedka Jána Krajčíka. Verili mu policajti aj prokurátor. Nakoniec sa ale k likvidácii Čongiho priznali úplne iní muži.

„Je to hyena v ľudskej koži, čo vám mám na to povedať? Ja som ho v živote nevidel, ani ho netúžim vidieť a určite budem žiadať odškodné. Od štátu. Štát nech sa s tým vysporiada, lebo Krajčík bol svedok štátu, polície, prokuratúry, súdy, čo robili?" reagoval vtedy krivo obvinený Štefan Borko.

Od štátu žiada 250-tisíc eur. Peniaze dodnes nevidel. Ako sa vôbec dostať k takejto náhrade škody? Najskôr o ňu treba žiadať ministerstvo spravodlivosti. Na rozhodnutie majú 6 mesiacov. Ak by nároky neuspokojili, vtedy sa podáva žaloba na súd.

„Celé to trvá nejaký čas a myslím si, že treba uvažovať nad skrátením tej lehoty napríklad na dva mesiace," myslí si Ondrej Laciak, podpredseda Slovenskej advokátskej komory.

Za čas strávený vo väzbe si môže poškodený žiadať okrem ušlého zisku aj nemajetkovú ujmu. Berú do úvahy také faktory ako sú napríklad následky v osobnom živote - rozvrat v partnerských vzťahoch ale aj poškodená reputácia.

„Každý na neho pozerá, že ty si bol ten, ktorý bol vo väzbe, tak samozrejme toto je jeden z faktorov, ktorý je potrebné zohľadniť," dodáva Laciak.

Výška odškodného sa pohybuje v rôznych čiastkach. Podľa podpredsedu advokátskej komory v Európskych krajinách je to od 40 do 60 eur na deň. No napríklad v Taliansku až 200 eur. Za minulý rok vyplatil štát odškodné vyše 300-tisíc.

V prípade náhrady škody spôsobenej rozhodnutím o väzbe bola najvyššia vyplatená suma náhrady škody za posledné dva roky na úrovni 37-tisíc €

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?