06. 05. 2021 13:55 | BRATISLAVA/jh

Už o pár dní prídu letné teploty. Meteorológovia zverejnili aj prvú prognózu na leto 2021

Už tento víkend vystúpia niekde teploty nad 20 stupňov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Chceli by ste už odhodiť jarné kabáty a posedieť si večer na terasách? Už o pár dní sa to stane skutočnosťou. Predpoveď na tento víkend je veľmi priaznivá a budúci týždeň budú na Slovensku už letné teploty, píše SHMÚ.

Už v sobotu ustane na celom Slovensku dážď a slnko vyjde spoza oblakov. Ráno bude ale chladno, v nížinách hlásia aj prízemný mráz. Najnižšie nočné teploty z piatka na sobotu budú od 2 do -3 stupňov. Cez deň sa ale oteplí na 13 až 18 stupňov.

Nedeľa

Od juhozápadu k nám začne prúdiť teplejší vzduch, ktorý prinesie aj príjemnejšie teploty. V nedeľu bude jasno až polojasno a denná teplota vystúpi na 18 až 23 stupňov. Na Orave a pod Tatrami čakajte ojedinele chladnejšie teploty.

Pondelok

Prílev teplého vzduchu ešte zosilnie. Začiatkom budúceho týždňa bude veterno, ale teploty cez deň majú vystúpiť až nad 25 stupňov. Bude od 21 do 27 stupňov Celzia.

Utorok a streda

Čakajú nás doteraz najteplejšie dni tohto roka. V utorok príde leto. Najvyššia denná teplota bude 22 až 28 stupňov. Z tepla sa vytvoria miestami prehánky alebo búrky. Rovnaké počasie má byť aj nasledujúci deň.

Prognóza anomálií teplôt v lete 2021
Prognóza anomálií teplôt v lete 2021 Foto: Copernicus
 

Prvé prognózy na leto 2021

Aké bude tohtoročné leto? Čaká nás teplo a dusno, alebo bude veľa pršať? Meteorológovia zverejnili svoje prvé prognózy, uviedol portál imeteo.sk.

Leto 2021 by malo byť nadpriemerne teplé vo väčšine európskych krajín. Dôsledkom globálneho otepľovania sú odchýlky od dlhodobého normálu stále vyššie.

Vo všeobecnosti odborníci očakávajú veľké teplotné rozdiely naprieč Európou. Severné krajiny bude ovplyvňovať nízky tlak a južné zase vysoký tlak. Bude to viesť v niektorých oblastiach k silným búrkam. Búrkové leto je pravdepodobnejšie vo Francúzsku a Nemecku.

V strednej Európe zase hrozí väčšie sucho. Na Slovensku teda očakávame suchšie leto s menším počtom zrážok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?