11. 05. 2021 18:35 , článok bol aktualizovaný 11. 05. 2021 18:50 | BRATISLAVA/TVNOVINY

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe

Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA.
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik po zadržaní NAKA. Foto: TASR

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská. Kováčik zostáva vo väzbe kolúznej a tzv. preventívnej.

Bol nariadený aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla tohto roku

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na súd obžalobu na Kováčika, ktorého viní zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla.

Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení. Generálny prokurátor Maroš Žilinka nedávno nezistil dôvody na zrušenie jeho obvinenia, preto nevyhovel tak návrhu obvineného.

Reakcia prokurátora a sudkyne

U bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika naďalej trvajú dôvody väzobného stíhania. Uviedol to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek.

Zákonná sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská v utorok večer rozhodla, že Dušan Kováčika zostáva po podaní obžaloby vo väzbe a zároveň nevyhovela jeho žiadosti o prepustenie z väzby. „V zásade rozhodnutie súdu bolo v súlade s naším návrhom, a tým pádom sme ani nemuseli využiť opravný prostriedok. Nerád by som sa podrobnejšie k tomuto vyjadroval. Rozhodnutie sudcu nie je právoplatné. Bola podaná sťažnosť zo strany obhajoby a ja zastávam názor, že dôvody väzby aj naďalej sú,“ zareagoval pre médiá prokurátor.

Poukázal na to, že ak bude prebiehať dokazovanie v rámci súdneho konania, aj z toho bude možné si dôvodiť niektoré navrhnuté dôvody väzby, o ktoré prokurátor opiera svoj názor. „Nerád by som sa vyjadroval k samotným dôkazom, respektíve k návrhom, keďže budú vykonávané v rámci hlavného pojednávania,“ dodal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?