14. 05. 2021 09:34 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2021 13:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zomrel bývalý primátor Bratislavy a exminister školstva Milan Ftáčnik (†64)

Podľa našich informácií prehral boj s ťažkou a zákernou chorobou.

Milan Ftáčnik.
Milan Ftáčnik. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Zomrel bývalý minister školstva, primátor Bratislavy, politik a vysokoškolský učiteľ Milan Ftáčnik vo veku 64 rokov. Podľa našich informácií prehral boj s ťažkou a zákernou chorobou.

Uverejnil používateľ Martin Borguľa Piatok 14. mája 2021

Ftáčnik počas svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako výkonný koordinátor projektu Culture 2000 Virtual Heart of Central Europe. Naposledy zastával pozíciu predsedu Slovenskej informatickej spoločnosti. Bol členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh a tiež poradcom ministra školstva SR pre prípravu Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Bol ženatý. S manželkou Zlaticou mali tri deti.

Z. Čaputová: Kultivovaný prejav Milana Ftáčnika bude v našej spoločnosti chýbať

Kultivovaný prejav Milana Ftáčnika bude v slovenskej spoločnosti chýbať. Bol výraznou postavou slovenskej politiky. V reakcii na úmrtie politika Milana Ftáčnika to povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Vo verejnej službe strávil roky, bol ministrom školstva, starostom Petržalky, primátorom Bratislavy, poslancom národnej rady, vysokoškolským pedagógom a tiež komunálnym poslancom. Stál aj pri prijímaní Ústavy SR. Patril k tým ľuďom a politikom, ktorých aj názoroví oponenti rešpektovali,“ zdôraznila Čaputová.

Svoje názory a idey podľa slov prezidentky presadzoval vždy vecne, slušne a s rešpektom. „Takých ľudí vo verejnej službe nikdy nie je dostatok. Za prácu pre ľudí aj pre svojich študentov mu patrí vďaka,“ dodala. Príbuzným a blízkych vyjadruje úprimnú sústrasť.

Je to veľká strata, hovoria kolegovia z komunálnej politiky

Slušný a kultivovaný človek, ktorý sa i v diskusii s oponentmi snažil byť vždy vecný a konštruktívny. Tak vnímajú zosnulého bývalého ministra školstva a exprimátora Bratislavy Milana Ftáčnika jeho spolupútnici i rivali v komunálnej politike.

Za strašnú správu označil informáciu o úmrtí Ftáčnika vo veku 64 rokov jeho nástupca na poste bratislavského primátora Ivo Nesrovnal. Vyjadril úprimnú sústrasť rodine a najbližším zosnulého, zároveň ocenil Ftáčnikovu osobnosť.

„Boli sme síce politickí rivali, ale na najdôležitejších veciach pre Bratislavu sme sa vždy vedeli dohovoriť. Je to aj obrovská strata pre Bratislavu. Osobne mi na ňom imponovala jeho skromnosť. Česť jeho pamiatke,“ povedal bývalý primátor hlavného mesta.

Za veľkú stratu považuje skon Ftáčnika aj Juraj Droba, ktorý sa s ním stretol v roku 2017 vo volebnom súboji o kreslo predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

„Milana Ftáčnika som mal vždy v úcte za to, ako sa správal a ako vecne pristupoval k riešeniu problémov, a tento postoj sa nezmenil ani vtedy, keď sme boli súpermi,“ uviedol Droba a vyzdvihol Ftáčnika za to, že v politike presadzoval slušnosť a kultivovanosť.

Pavol Frešo, ktorý bol predsedom BSK v čase Ftáčnikovej primátorskej éry, upozornil, že nebyť Ftáčnika a jeho odborných a diplomatických zručností, nedošlo by k zásadnej prestavbe verejnej infraštruktúry a reálnemu čerpaniu eurofondov pre hlavné mesto a kraj samotný.

„Práve on položil základy veľkých projektov, ktoré dnes slúžia a budú slúžiť ďalšie desiatky rokov, ako je napríklad električka do Petržalky,“ upozornil Frešo, pričom rovnako vyzdvihol Ftáčnikove morálne kvality.

Zronený správou o úmrtí je aj ďalší bývalý predseda BSK Vladimír Bajan, ktorý bol v čase, keď Ftáčnik viedol magistrát, starostom najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka.

„Milan Ftáčnik, statočný človek, priateľ, bojovník. Česť tvojej pamiatke. Budeš strašne chýbať,“ napísal Bajan na sociálnej sieti.

Dlhoročný spolupracovník Ftáčnika, súčasný podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy je presvedčený, že Ftáčnik zanechal spoločnosti silný odkaz o tom, že politika sa dá robiť zodpovedne a poctivo a politik musí byť schopný viesť dialóg a podporovať partnerstvo.

„Milan bol človek, ktorý považoval verejnú funkciu za poslanie. Aj preto ctil morálne hodnoty a každé jeho konanie vychádzalo z vízie, ako lepšie spravovať veci verejné,” uviedol pre TASR Andrassy, ktorý vyjadril zároveň úprimnú sústrasť najbližším.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?