17. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

O mesiac sa rozhodne v kauze vraždy Jána Kuciaka. Pribudli nové dôkazy

Tu sú tri možné verzie, čo sa môže stať na najvyššom súde.

Alena Zsuzsová a Marian Kočner.
Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Foto: koláž TV Markíza/TASR

Definitívne ich oslobodia alebo sa proces zopakuje? Už o mesiac sa dozvieme ako najvyšší súd rozhodne v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. V hre je viacero scenárov. Nie je vylúčené ani to, že prípad vrátia novému senátu. Na definitívne rozhodnutie by sa tak čakalo ďalšie dlhé mesiace.

Rozsudok špecializovaného súdu, ktorým Mariana Kočnera a Alenu Zsuzovu oslobodil spod obžaloby vyvolal veľké vášne.

Prokurátor sa ihneď odvolal a rodiny zavraždených snúbencov sa spoliehali, že odvolací najvyšší súd vyhodnotí dôkazy inak. Senát spis, ktorý má vyše 25 tisíc strán študoval pol roka, termín rozhodnutia vytýčil na 15. júna.

Jednou z možností je, že najvyšší súd sa s rozsudkom špeciálu nestotožní a prípad mu vráti, aby znova rozhodol. Návrhy najvyššieho súdu, napríklad na ďalšie dokazovanie, budú pritom záväzné. No je tu aj možnosť, že najvyšší súd kauzu vráti a zároveň nariadi, aby o nej rozhodoval nový senát špecializovaného súdu, ak sú na to dôležité dôvody.

Ak sa tak stane, kolotoč pojednávaní by sa musel roztočiť nanovo.

V neposlednom rade môže senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedá Peter Paluda, rozsudok nad Kočnerom a Zsuzsovou potvrdiť , čo by pre nich znamenalo definitívne oslobodenie. Úplne zvrátiť rozhodnutie špeciálu a obžalovaných naopak odsúdiť mu však zákon neumožňuje.

V každom prípade najvyšší súd bude mať na stole už aj nové dôkazy, ktoré mu predložil prokurátor. Jedným z nich sú aj záznamy srdcového tepu Aleny Zsuzsovej. Po vražde jej mal pulz náhle vyskočiť mimoriadne vysoko. Zaznamenať to mali jej inteligentné hodinky. Podľa obžaloby išlo o reakciu jej tela, keď sa dozvedela o vykonaní vraždy.

Jej obhajcovia však tvrdia, že hodiny používala jej dcéra.

Ďalším dôkazom majú byť aj dáta o tom, že Kočner so Zsuzsovou bezprostredne po vražde oveľa častejšie navštevovali spravodajské webové stránky. Bolo to ešte v čase, keď Slovensko netušilo, že Ján Kuciak a Martina Kušnírová sú mŕtvi. Ich telá objavili až po štyroch dňoch.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?